Serwis edukacyjny

"W poszukiwaniu dinozaurów..." - książka Gwidona Jakubowskiego


Z przyjemnością informujemy o wydaniu nowego tomu Opracowań Dokumentacyjnych Muzeum Ziemi, który tym razem ma wyjątkowy charakter.

Gwidon Jakubowski

W poszukiwaniu dinozaurów - polsko-mongolska wyprawa paleontologiczna na pustynię Gobi (1964)

Kartki z pamiętnika

 

 

O wyprawach paleontologicznych do Mongolii, zorganizowanych w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, w rezultacie porozumienia pomiędzy Polską Akademią Nauk i Mongolską Akademią Nauk, mówiło się wiele z racji na wspaniałe znaleziska szczątków dinozaurów i innych kredowych organizmów. Można je obecnie podziwiać na ekspozycji prezentowanej w Muzeum Ewolucji PAN.  Książka, która ukazała się w ramach serii „Opracowania dokumentacyjne Muzeum Ziemi” jest osobistym dziennikiem autora spisanym podczas pierwszej, w pełni poszukiwawczej wyprawy paleontologicznej na pustynię Gobi w roku 1964. Osobiste, zapisywane dzień po dniu spostrzeżenia autora, uzupełnione bogatą dokumentacją fotograficzną przenoszą czytelników do Mongolii sprzed 50 lat. Oprócz unikatowej dokumentacji prac związanych z poszukiwaniem skamieniałości, ukazują egzotykę penetrowanych miejsc i  pionierską atmosferę jaka towarzyszyła tego typu przedsięwzięciom, na długo przed czasami GPS-u i łączności komórkowej.  Książka ta jest pierwszą opublikowaną do tej pory tak bogatą dokumentacją, ukazującą od podszewki jak wyglądały działania, których efektem było pozyskanie tak cennych dla nauki okazów.

Autor jest pracownikiem Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie, specjalizującym się w badaniach mięczaków mioceńskich oraz ssaków plejstoceńskich a szczególnie mamutów i słoni leśnych.

 

Fragmenty książki

Click on a thumbnail to view a larger image. Click on the close button to close it.

Książkę można nabyć w recepcji PAN Muzeum Ziemi przy Al. Na Skarpie 20/26

Cena 40 zł