Wystawy czasowe

Wulkany błotne w Azerbejdżanie

20 stycznia - 26 lutego 2017


wystawa fotografii Marii Różańskiej


Wulkany błotne w Azerbejdżanie, fot. Maria Różańska

 

PAN Muzeum Ziemi w roku 2017 zaprasza na kolejne, fascynujące wystawy z cyklu Natura – Sztuka. W styczniu i lutym zaprezentujemy niezwykłe fotografie autorstwa Marii Różańskiej, przedstawiające wulkany błotne w Azerbejdżanie.

Wulkany błotne są niezwykłymi formami rzeźby. Choć nazwa sugeruje, że ich geneza ma związek z procesami wulkanicznymi – nic bardziej mylnego. W rzeczywistości słowo „wulkany” ma związek raczej z ich kształtem - tworzonych przez nie kraterów i stożków. W odróżnieniu jednak od klasycznych wulkanów z kraterów nie wypływa ognista lawa, a stożki nie są jej zastygłymi strumieniami. Powstanie tych form związane jest z obecnością dużej ilości węglowodorów (głównie metanu) w powierzchniowych partiach skorupy ziemskiej. W szczególnych warunkach, jeśli ciśnienie gazu migrującego ku powierzchni ziemi, wymieszanego z wodą z poziomów wodonośnych,  pokona  ciężar leżącej wyżej warstwy luźnej zwietrzeliny, dochodzi do „błotnej” erupcji. Wybuchy mogą powtarzać się cyklicznie.

Maria Różańska zauroczona niezwykłością błotnych erupcji przedstawia serię obrazów skupiających się zarówno na pokazaniu całości powstałych form,  jak i szczegółów ich powierzchni. Obserwator zostaje przeniesiony w całkowicie nierealne otoczenie, choć w rzeczywistości w stu procentach prawdziwe.

 

O Autorce

Maria Różańska fotografuje i wystawia swoje prace od 2011 roku. Ukończyła Studium Fotografii Artystycznej Stefana Figlarowicza. Uczestniczyła w wystawach pokonkursowych na terenie całego kraju oraz w wystawach zbiorowych Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, którego jest członkiem od 2013 roku.

Wystawa indywidualna „Wulkany błotne” prezentowana była w gdańskiej galerii podróżniczej Południk 18 oraz w Elbląskiej Galerii Fotografii.

Autorka zdobywa nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych. W 2016 roku otrzymała nagrodę specjalną w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych 2016 w Olsztynie.

 

Wulkany błotne w Azerbejdżanie

Click on a thumbnail to view a larger image. Click on the close button to close it.

Wystawa czynna w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27:

od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00

w niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)

Ceny biletów: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł