Najnowsze komentarze

  Bursztyny świata – wystawa w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska

  Bursztyny świata – wystawa w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska

  Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie serdeczne zaprasza na wystawę “Bursztyny świata” prezentowaną w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

  Mało kto wie, że bursztyny możemy znaleźć niemal na całym świecie. Na Ziemi występuje co najmniej kilkaset różnych żywic kopalnych określonych mianem „bursztynu”. Tym terminem można umownie nazwać skamieniałe żywice starsze niż milion lat, ale każdy rodzaj żywicy kopalnej powstawał w innych warunkach geologicznych i klimatycznych, a także innym środowisku – lądowym bądź morskim. Zróżnicowanie żywic kopalnych zależy też od gatunku drzewa macierzystego. O niemalże wszystkich tajemnicach bursztynów dowiemy się z wystawy „Bursztyny świata”, wystawa żywic kopalnych ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie oraz  Janusza Fudali – Ambersafari i Douga Lundberga – Ambericawest”.

  Bursztyny świata w Gdańsku – największy waży 70 kg

  Wystawa prezentuje także kopale, młode żywice powstałe mniej niż milion lat temu, w tym 50 kilogramowy okaz żywicy kauri z Nowej Zelandii.

  Znamy żywice triasowe, jurajskie, kredowe i nam najbliższe – paleogeńskie, sprzed co najmniej 40 milionów lat. Większość z tych żywic jest prezentowana na wystawie. Na ekspozycji pokazujemy również największą na świecie bryłę glesytu z Sumarty, ważącą ponad 70 kg, aspirującą do zaszczytu wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa. Na szczególną uwagę zasługuje bryła bursztynu meksykańskiego z Chiapas o masie 8 kg.

  Żywice w biżuterii i na mapie

  Dopełnieniem wystawy są prace biżuteryjne polskich artystów-bursztynników: Danki Czapnik, Sławy Tchórzewskiej, Marcina Tymińskiego, Andrzeja Kupniewskiego, Jacka Byczewskiego, Pawła Kaczyńskiego, Sławomira Fijałkowskiego oraz Wojciecha Kalandyka i Macieja Rozenberga – Art7, wykonane z różnych żywic kopalnych. Celem artystów było stworzenie wyjątkowej biżuterii łączącej bursztyn bałtycki, dominikański i sumatrzański w ramach projektu „Amber. Around the Word”, którego pomysłodawcą jest Janusz Fudala.

  O występowaniu bursztynu na świecie opowie mapa żywic kopalnych. Opracował ją dr hab. Jacek Szwedo, prof. UG, kierownik Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii, Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

  Źródło: strona internetowa Muzeum Gdańska

  Wystawa czynna w Sali Sądowej, Muzeum Bursztynu, ul. Targ Węglowy 26, Gdańsk