Najnowsze komentarze

  Festiwal Nauki w Muzeum Ziemi

  Festiwal Nauki w Muzeum Ziemi

  W dniach 23-29 września 2019 w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie odbyły się zajęcia przygotowane przez pracowników Działu Bursztynu realizowane w ramach 23. Festiwalu Nauki. Warsztaty pt. “Życie w bursztynowym lesie” skierowane były do dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych.

  Zajęcia rozpoczynały się prezentacją multimedialną, podczas której uczniowie dowiedzieli się kiedy i gdzie rosły lasy bursztynodajne, dlaczego niektóre drzewa wydzielały żywicę oraz czym jest inkluzja zwierzęca (zooinkluzja) oraz roślinna (fitoinkluzja). Dzieci poznały sfosylizowane organizmy, które zostały uwięzione w przeszłości w lepkiej żywicy. Następnie w formie krótkiego pokazu zaprezentowane zostały właściwości bursztynu bałtyckiego – kopalnej żywicy, która powstała ponad 40 milionów lat temu.

  W części praktycznej uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonywali własną inkluzję organiczną – zwierzęcą lub roślinną. Dzieci wybierały spośród gotowych szablonów sylwetek stawonogów umieszczając je pod szklanym kaboszonem, a następnie przyklejały magnes. Dodatkowo każde dziecko otrzymało kolorowankę z obrazkami mieszkańców bursztynowego lasu. Ciekawym punktem programu była możliwość zaprojektowania własnej biżuterii.

  W ostatnim zadaniu części praktyczniej uczniowie próbowali rozpoznawać otrzymane stawonogi w bryłkach bursztynu, poprzez samodzielne obserwacje pod lupą. Doskonałą pomoc w rozpoznaniu stawonogów stanowiła wystawa pt. Życie w bursztynowym lesie przedstawiająca mikrofotografie małych mieszkańców bursztynowego lasu sprzed 40 mln lat – stawonogów, które żyły w bliskości drzew bursztynodajnych i zachowały się jako inkluzje organiczne.