Najnowsze komentarze

  Wykłady Paleontologiczne

  Wykłady Paleontologiczne

  „Żywe skamieniałości – czy istnieją naprawdę?”

  3 lutego 2019 (niedziela) godzina 13:00

  PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 20/26, 27; Budynek 27 – WSTĘP WOLNY!

   

  Fot. Błażej Błażejowski

  Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na drugie spotkanie z cyklu „Wykłady Paleontologiczne Muzeum Ziemi”. Cykl ten stanowi serię wykładów popularnonaukowych, których przedmiotem są najciekawsze zagadnienia dotyczące paleontologii, paleobiologii i historii życia na Ziemi.

  Drugi wykład zatytułowany „Żywe skamieniałości – czy istnieją naprawdę?” przybliży Państwu zagadnienia związane z unikatowymi organizmami, które przez miliony lat ewolucji nie zmieniły swojego wyglądu. W trakcie wykładu poznają Państwo następujące grupy zaliczane do żywych skamieniałości:

  Skrzypłocze – stawonogi okryte twardym pancerzem, które przypominają stwory z filmów science fiction.

  Ryby mięśniopłetwe z rodzaju Latimeria – które przez lata uznawane były za wymarłe, a potem odkryto ich żyjącą populację w niedostępnych częściach oceanu.

  Łodziki – spiralnie zwinięte głowonogi przypominające nieco dominujące w erze mezozoicznej amonity.

  Ramienionogi –  enigmatyczne organizmy żyjące na dnie morza, których miękkie ciała znajdują się we wnętrzu szkieletu mineralnego, zbudowanego podobnie jak u małżów z dwóch skorupek.

  Gady z rzędu sfenodontów – niegdyś bardzo zróżnicowane, a dziś reprezentowane przez endemiczny dla Nowej Zelandii rodzaj hatteria.

  Podczas wykładu dowiedzą się Państwo jak przebiegała ewolucja tych majestatycznych zwierząt oraz jakie czynniki środowiskowe sprawiły, że w odległej przeszłości geologicznej organizmy te wyglądały tak samo jak dzisiaj.

  dr Daniel Tyborowski