Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

Meteoryt Pułtusk

153. rocznica spadku meteorytu Pułtusk

30 stycznia przypada 153. rocznica spadku meteorytu Pułtusk, czyli największego, odnotowanego deszczu meteorytów kamiennych. Wydarzenie to miało miejsce 30 stycznia 1868 roku, około godziny 19. Wówczas niespodziewanie na warszawskim niebie pojawiła się ognista kula, przemieszczająca się z dużą prędkością z południowego zachodu na północny wschód. Po kilku sekundach obiekt oddalił się i rozpadł na świecące fragmenty przypominające iskry. W tym samym czasie mieszkańcy Pułtuska i okolic ujrzeli ognistą kulę, która stawała się coraz jaśniejsza, a potem zgasła. Po chwili ludzie usłyszeli wybuch i serię dźwięków przypominających wystrzały. Następnie do ich uszu dotarły odgłosy uderzeń kamieni o ziemię, dachy oraz o lód na rzece Narwi. Ocenia się, że spadło wówczas około 70 000 meteorytów o łącznej, szacowanej wadze ponad dwóch ton.

Przy okazji rocznicy chcielibyśmy Państwu zaprezentować nowo pozyskany fragment meteorytu Pułtusk, podarowany przez Pana Marcina Hajwosa. Otrzymana płytka została wycięta z okazu znalezionego 12 października 2019 roku na obszarze północnej elipsy spadku. Kamień znajdował się na głębokości 30 cm, czyli stosunkowo płytko pod powierzchnią terenu. Meteoryt, z którego została wycięta płytka, przed pocięciem ważył 3693 g, co plasuje go na 10 miejscu wśród znalezionych do tej pory fragmentów Pułtuska. Sama płytka ważąca ponad 140 g jest największym przekrojem przez meteoryt Pułtusk. Dzięki przecięciu i przeszlifowaniu okazu uwidoczniła się jego struktura wewnętrzna. Charakterystyczną cechą omawianego fragmentu jest pęknięcie idące przez cały okaz. Najprawdopodobniej powstało ono podczas eksplozji meteorytu w atmosferze. Przez utworzoną szczelinę do meteorytu wnikała woda powodując jego zwietrzenie wzdłuż rysy.

Dziękujemy Panu Marcinowi Hajwosowi za wzbogacenie kolekcji meteorytów Muzeum Ziemi o tak ciekawy okaz.

Wszystkich zainteresowanych historią naszego nowego fragmentu Pułtuska zachęcamy do obejrzenia filmu na kanale YouTube strony meteoryty.pl.

dr Roksana Maćkowska

[Best_Wordpress_Gallery id=”301″ gal_title=”Meteoryt Pułtusk-2″]