Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/PIĘKNE I BESTIE / WERNISAŻ

/ZJAWISKA PRZYRODNICZE WE WSPÓŁCZESNYCH BADANIACH NAUKOWYCH

Jak powstaje zorza polarna? Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju?

Wystawa przygotowana przez Instytut Geofizyki PAN i współorganizowana przez PAN Muzeum Ziemi pokazuje fascynujący świat zjawisk przyrodniczych i uchyla rąbka tajemnicy, jak wygląda praca polskich naukowców.

Opowieść otwiera część poświęcona lodowcom i badaniom glacjologicznym prowadzonym na Spitsbergenie w Arktyce. Zobaczycie tu imponujące czoło lodowca rozcięte szczelinami i usłyszycie dźwięki, jakie wydaje w procesie cielenia.

Tej niesamowitej symfonii będzie towarzyszyć kolejne zjawisko – feeria barw na polarnym niebie, zwana na północy aurorą borealis. Zorza polarna obserwowana nad Polską Stacją Polarną Hornsund zapiera dech w piersiach!

Z Arktyki przeniesiemy się do Polski, gdzie przyjrzymy się rzekom, które życiodajną siecią rozchodzą się po mapie. Spróbujemy zrozumieć procesy, które spowodowały ich gorszą kondycję oraz coraz częstsze występowanie susz na terytorium naszego kraju.

Obok powodzi i suszy geofizycy zajmują się także innymi katastrofami – trzęsieniami ziemi. O tym, gdzie wystąpiły te największe i jaką miały siłę, dowiemy się ze specjalnej mapy. Choć silne zjawiska sejsmiczne w naszym kraju nie stanowią dla nas większego zagrożenia, polscy naukowcy nieustannie monitorują, co dzieje się we wnętrzu naszej planety.

Wystawę zamknie silny akcent. Wyładowanie elektryczne wzbudzi w nas strach graniczący z podziwem dla siły przyrody – w ostatniej części wystawy wyjaśnimy powstawanie burz. Poznamy, jaka tajemnica fizyki kryje się w środku chmury burzowej.

Przyrządy pomiarowe, jakie zobaczymy podczas zwiedzania wystawy, są świadkami historii rozwoju nauki. Podobnie jak Kamienna Ścieżka Czasu, która zaprowadzi nas w najodleglejsze dzieje Ziemi. Artystycznym uzupełnieniem wystawy są kamienne obrazy prezentowanych zjawisk, przygotowane przez dzieci pracowników Instytutu Geofizyki PAN. Mamy nadzieję, że wszystkie części ekspozycji będą impulsem do poznania tajemnic otaczających nas zjawisk i lepszego rozumienia świata, w którym żyjemy.

Ekspozycję “Piękne i bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych” będzie można oglądać od 29 listopada 2023 r. w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie w Willi Pniewskiego (Al. Na Skarpie 27).

/wernisaż / 29.11.2023 / 18.00
Organizator: Instytut Geofizyki PAN
Współorganizator: PAN Muzeum Ziemi
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my
Kurator wystawy: dr Agata Goździk
Opracowanie graficzne: Piotr Terlecki
Redakcja językowa: Dagmara Bożek
Konsultacje merytoryczne: dr hab. inż. Monika Kalinowska, dr hab. Artur Kalinowski, dr inż. Marek Kubicki, dr hab. Grzegorz Lizurek, dr Bartłomiej Luks, dr hab. inż. Marzena Osuch
Koncepcja Kamiennej Ścieżki Czasu: prof. dr hab. inż. Monika A. Kusiak, dr Piotr Król, Radosław Kiraga
Wystawa jest częścią projektu Geofizyka dla każdego, współfinansowanego ze środków Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.