Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/wystawy /czasowe

/Piękne i bestie

Jak powstaje zorza polarna? Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju?

Wystawa przygotowana przez Instytut Geofizyki PAN i współorganizowana przez PAN Muzeum Ziemi pokazuje fascynujący świat zjawisk przyrodniczych i uchyla rąbka tajemnicy, jak wygląda praca polskich naukowców.

Opowieść otwiera część poświęcona lodowcom i badaniom glacjologicznym prowadzonym na Spitsbergenie w Arktyce. Zobaczycie tu imponujące czoło lodowca rozcięte szczelinami i usłyszycie dźwięki, jakie wydaje w procesie cielenia.

Tej niesamowitej symfonii będzie towarzyszyć kolejne zjawisko – feeria barw na polarnym niebie, zwana na północy aurorą borealis. Zorza polarna obserwowana nad Polską Stacją Polarną Hornsund zapiera dech w piersiach!

Z Arktyki przeniesiemy się do Polski, gdzie przyjrzymy się rzekom, które życiodajną siecią rozchodzą się po mapie. Spróbujemy zrozumieć procesy, które spowodowały ich gorszą kondycję oraz coraz częstsze występowanie susz na terytorium naszego kraju.

Obok powodzi i suszy geofizycy zajmują się także innymi katastrofami – trzęsieniami ziemi. O tym, gdzie wystąpiły te największe i jaką miały siłę, dowiemy się ze specjalnej mapy. Choć silne zjawiska sejsmiczne w naszym kraju nie stanowią dla nas większego zagrożenia, polscy naukowcy nieustannie monitorują, co dzieje się we wnętrzu naszej planety.

Wystawę zamknie silny akcent. Wyładowanie elektryczne wzbudzi w nas strach graniczący z podziwem dla siły przyrody – w ostatniej części wystawy wyjaśnimy powstawanie burz. Poznamy, jaka tajemnica fizyki kryje się w środku chmury burzowej.

Przyrządy pomiarowe, jakie zobaczymy podczas zwiedzania wystawy, są świadkami historii rozwoju nauki. Podobnie jak Kamienna Ścieżka Czasu, która zaprowadzi nas w najodleglejsze dzieje Ziemi. Artystycznym uzupełnieniem wystawy są kamienne obrazy prezentowanych zjawisk, przygotowane przez dzieci pracowników Instytutu Geofizyki PAN. Mamy nadzieję, że wszystkie części ekspozycji będą impulsem do poznania tajemnic otaczających nas zjawisk i lepszego rozumienia świata, w którym żyjemy.

Ekspozycję “Piękne i bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych” będzie można oglądać od 29 listopada 2023 r. w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie w Willi Pniewskiego (Al. Na Skarpie 27).

/wernisaż / 29.11.2023 / 18.00
Organizator: Instytut Geofizyki PAN
Współorganizator: PAN Muzeum Ziemi
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my
Kurator wystawy: dr Agata Goździk
Opracowanie graficzne: Piotr Terlecki
Redakcja językowa: Dagmara Bożek
Konsultacje merytoryczne: dr hab. inż. Monika Kalinowska, dr hab. Artur Kalinowski, dr inż. Marek Kubicki, dr hab. Grzegorz Lizurek, dr Bartłomiej Luks, dr hab. inż. Marzena Osuch
Koncepcja Kamiennej Ścieżki Czasu: prof. dr hab. inż. Monika A. Kusiak, dr Piotr Król, Radosław Kiraga
Wystawa jest częścią projektu Geofizyka dla każdego, współfinansowanego ze środków Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

/Narodziny Kolorów

Wystawa „Narodziny Kolorów” jest pracą doktorską realizowaną w ramach studiów doktoranckich przez Beatę Konarską – malarkę, autorkę instalacji w przestrzeni publicznej oraz realizacji z pogranicza urban artu. Artystka w 1999 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Przestrzeń Malarska na Wydziale Sztuki Mediów. Jak pisze Beata Konarska o ekspozycji w Muzeum Ziemi: „Wybór Muzeum Ziemi jako przestrzeni, w której odbędzie się wystawa nie jest przypadkowy. Bardzo istotny jest dla mnie aspekt genius loci – kontekst miejsca, jego energia i przede wszystkim eksponaty Muzeum Ziemi, które w tym przypadku będą naturalnym dopełnieniem wystawy. Energia zawarta w kamieniach, skałach, minerałach oraz ich kolorystyka bezpośrednio wiążą się z moją pracą. To między innymi z minerałów właśnie pozyskiwane były pierwsze kolory. (…) Narodziny Kolorów są etapem mojego życia i twórczości, w którym to właśnie kolory nadawały sensy, pomagały zrozumieć skomplikowany proces życia, opisywały stany świadomości i podświadomości. Ich symbolika i archetypowe znaczenia pozwalały mi zanurzyć się głęboko w jeden wszech-organizm i zrozumieć, że jestem jego elementem w nieustającym procesie umierania i narodzin. Jestem gotowa, żeby podzielić się tą opowieścią.“

Beata Konarska jest współautorką instalacji site-specific stworzonych na zamówienie instytucji publicznych, takich jak „Pegazy” na Placu Krasińskich w Warszawie dla Biblioteki Narodowej, „Koguty” przed Ambasadą Francji, „Dom na Drzewie” dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Partnerzy:
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my
Sony

Patroni:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ZAiKS
WIMCAA Foundation

Patroni medialni:
magazyn KMAG
magazyn LABEL

Projekt „Narodziny Kolorów” powstał w ramach stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz przy wsparciu Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asia Art Foundation.