/Narodziny Kolorów

Wystawa „Narodziny Kolorów” jest pracą doktorską realizowaną w ramach studiów doktoranckich przez Beatę Konarską – malarkę, autorkę instalacji w przestrzeni publicznej oraz realizacji z pogranicza urban artu. Artystka w 1999 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Przestrzeń Malarska na Wydziale Sztuki Mediów. Jak pisze Beata Konarska o ekspozycji w Muzeum Ziemi: „Wybór Muzeum Ziemi jako przestrzeni, w której odbędzie się wystawa nie jest przypadkowy. Bardzo istotny jest dla mnie aspekt genius loci – kontekst miejsca, jego energia i przede wszystkim eksponaty Muzeum Ziemi, które w tym przypadku będą naturalnym dopełnieniem wystawy. Energia zawarta w kamieniach, skałach, minerałach oraz ich kolorystyka bezpośrednio wiążą się z moją pracą. To między innymi z minerałów właśnie pozyskiwane były pierwsze kolory. (…) Narodziny Kolorów są etapem mojego życia i twórczości, w którym to właśnie kolory nadawały sensy, pomagały zrozumieć skomplikowany proces życia, opisywały stany świadomości i podświadomości. Ich symbolika i archetypowe znaczenia pozwalały mi zanurzyć się głęboko w jeden wszech-organizm i zrozumieć, że jestem jego elementem w nieustającym procesie umierania i narodzin. Jestem gotowa, żeby podzielić się tą opowieścią.“
Beata Konarska jest współautorką instalacji site-specific stworzonych na zamówienie instytucji publicznych, takich jak „Pegazy” na Placu Krasińskich w Warszawie dla Biblioteki Narodowej, „Koguty” przed Ambasadą Francji, „Dom na Drzewie” dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Partnerzy:
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my
Sony
Patroni:
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
ZAiKS
WIMCAA Foundation
Patroni medialni:
magazyn KMAG
magazyn LABEL
Projekt „Narodziny Kolorów” powstał w ramach stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz przy wsparciu Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asia Art Foundation.
/archeolog vs geolog

„Archeolog vs geolog, czyli o tym, gdy interdyscyplinarność jest w cenie”.Już dziś, podczas ostatniego wykładu Łukasza Kruszewskiego z cyklu „Oblicza (Muzeum) Ziemi”, zainaugurujemy ekspozycję czasową „Archeolog vs geolog, czyli o tym, gdy interdyscyplinarność jest w cenie”.
Kamień w dziejach rodzaju ludzkiego obecny jest od zawsze. Skały i minerały to jedne z pierwszych obiektów, na które natrafił i którymi zainteresował się dawny człowiek. Czy zastanawialiście się jednak nad tym, kiedy nasi przodkowie zaczęli wykorzystywać nie tylko fizyczne, ale również chemiczne właściwości skał? Innymi słowy: Kiedy żyli pierwsi alchemicy? Jak się bowiem okazuje, nie tylko ostry, twardy krzemień był dla praczłowieka cenny.
Do odpowiedzi na postawione pytanie przybliżają nas między innymi wyniki badań zabytków sprzed ok. 13 tys. lat, odkrytych przez archeologów na wzgórzu Mały Gawroniec w Ćmielowie (Wyżyna Sandomierska). Podczas wykopalisk natrafiono tam na kilka drobnych artefaktów z chalcedonitu, o miseczkowatym kształcie i strefowej barwie: od czerwonej/żółtej po szarą/beżową. Skojarzono tę strefowość ze zmianami termicznymi. Obiekty te określono jako „lampki”, z niegdysiejszym paliwem w postaci tłuszczu zwierzęcego. Aby zweryfikować tę hipotezę, archeolodzy poprosili o pomoc przedstawicieli nauk ścisłych i przyrodniczych. W interdyscyplinarnym zespole znalazł się m.in. geolog – na co dzień badający skały będące efektem pożarów. Wyniki wspólnych badań prezentowane będą od 11 maja do 11 października 2023 w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Kuratorzy: dr Michał Przeździecki, Wydział Archeologii UW, Katedra Archeologii Epoki Kamienia; dr hab. prof. ING PAN Łukasz Kruszewski
/ARCHEOLOG VS GEOLOG
12.05–11.10.2023 / PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Aleja Na Skarpie 20/26
Wstęp wolny
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM