WARSZTATY DLA KLAS I–III
CZAS TRWANIA ok. 90 min
GRUPA do 25 osób
Podczas warsztatów uczestnicy w sposób praktyczny poznają właściwości bursztynu.
Zajęcia składają się z:
– prezentacji, podczas której uczniowie dowiedzą się: czym jest bursztyn, kiedy i gdzie rosły lasy „bursztynowe”, dlaczego drzewa żywicują, czym są inkluzje i w jaki sposób powstają;
– pokazu właściwości bursztynu i metod odróżniania go od innych materiałów, w tym minerałów;
– praktycznego wykonania przez każdego uczestnika pracy/wyklejanki według proponowanych wzorów lub własnego projektu przy wykorzystaniu dostępnych materiałów: kredek, kolorowych piasków, drobnych kawałków bursztynu.
WARSZTATY DLA KLAS I–VI
CZAS TRWANIA ok. 90 min
GRUPA do 20 osób
Warsztaty rozpoczynają się prezentacją multimedialną, w trakcie której dzieci będą miały możliwość zapoznania się ze zwierzętami, jakie żyły na terenach Polski podczas plejstocenu – okresu geologicznego obejmującego ostatnie 2 500 000 lat dziejów Ziemi. Okres ten charakteryzował się bardzo zmiennymi warunkami klimatycznymi, siedmiokrotnie na tereny Polski, Europy, Azji i Ameryki Północnej wkraczał lądolód z okolic bieguna północnego. W związku z tym zmieniały się warunki życia, w okresach międzylodowcowych żyły zwierzęta ciepłolubne, a w chłodniejszych zimnolubne. Sztandarowym przykładem zmian fauny byli przedstawiciele słoniowatych – słoń leśny Palaeoloxodon atiquus (największy słoń w dziejach tej grupy zwierząt, dochodzący do 4,5 m wysokości) oraz mamut włochaty Mammuthus primigenius. W trakcie zajęć uczniowie będą mieli okazję dowiedzieć się, jak z biegiem plejstocenu zmieniały się inne gatunki zwierząt, szata roślinna oraz krajobraz, jak również zapoznać się z oryginalnymi okazami skamieniałości. Dzieci dowiedzą się także, że kości dużych ssaków takich, jak słoń leśny, mamut, nosorożec włochaty i wiele innych, można znaleźć nawet w naszym najbliższym sąsiedztwie. Będą miały okazję własnoręcznie złożyć „szkielet” mamuta włochatego oraz namalować na marmurowych płytkach wizerunki zwierząt plejstoceńskich tak, jak to czynili niegdyś pradawni łowcy na ścianach jaskiń.
WARSZTATY DLA KLAS I–IV
CZAS TRWANIA ok. 90 min
GRUPA do 25 osób
Początek tytułowej wędrówki stanowi pokaz multimedialny. By ukazać, iż nasza podróż odbywa się w czasie i przestrzeni, będziemy posługiwali się przystępną dla szerokiego grona odbiorców tabelą stratygraficzną oraz mapą, przedstawiającą układ kontynentów 300 mln lat temu. Opiszemy karboński las oraz zwierzęta w nim żyjące. Ilustracją dla naszej narracji będą plansze z karbońskiego lasu. W drugiej części warsztatów uczniowie będą mogli zapoznać się z oryginalnymi skamieniałościami roślin, o których usłyszeli podczas prezentacji. Okazy będzie można dotknąć i odwzorować na papierze. Dostępne będą także wycinanki, na podstawie których uczestnicy warsztatów samodzielnie dokonają rekonstrukcji roślin z karbońskiego lasu.