Najnowsze komentarze

  Wystawy bursztynu

  Wystawy bursztynu

  Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie dysponuje gotowymi wystawami objazdowymi, których listę zamieszczono poniżej. Placówki muzealne zainteresowane wypożyczeniem wystawy prosimy o kontakt telefoniczny: (22) 629 74 97 lub mailowy: sekretariat@mz.pan.pl lub bezpośrednio do Działu Bursztynu: kkwiatkowska@mz.pan.pl; w. 112.

  NA BURSZTYNOWYCH SZLAKACH

  24 plansze: 65 cm x 45 cm

  Na ponad dwudziestu planszach prześledzić można drogę żywicy od pnia drzewa do sukcynitu w złożu, obejrzeć bogactwo odmian bursztynu bałtyckiego, naturalne formy bursztynu oraz inkluzje organiczne. Pokazane są także wybrane przykłady wyrobów z bursztynu, począwszy od neolitu, przez XVIII wiek – kiedy to powstała Bursztynowa Komnata, po wiek XIX. Wystawa umożliwia poznanie dróg, jakimi bursztyn wędrował znad Bałtyku do różnych krajów Europy. Zwiedzający dowie się również, w których polskich muzeach znajdują się godne obejrzenia stałe ekspozycje bursztynu.

  BURSZTYN BAŁTYCKI I ŻYWICE ŚWIATA

  ponad 300 eksponatów

  możliwość dostosowania wystawy do potrzeb wystawienniczych muzeum

  Na wystawie znajdują się m.in. okazy prezentujące: genezę bursztynu i rekonstrukcję bursztynowego lasu, inkluzje zwierzęce i roślinne; surowiec ze złóż sambijskich (Rosja), ukraińskich (Ukraina), bitterfeldzkich (Niemcy) oraz z nagromadzeń wtórnych pobrzeża bałtyckiego. Pokazujemy gdzie tworzyły się złoża paleogeńskie przed co najmniej 40 milionami lat, następnie przemieszczenie i rozprzestrzenienie bursztynu na obszarze Polski w ostatnim milionie lat w plejstocenie i holocenie. Pokazane są żywice kopalne różne od bursztynu bałtyckiego, w tym kopale.

  BURSZTYN I JEGO IMITACJE

  160 eksponatów

  możliwość dostosowania wystawy do potrzeb wystawienniczych muzeum

  Na wystawie “Bursztyn i jego imitacje” po raz pierwszy zestawiono bursztyn z dość często pojawiającymi się na rynku imitacjami i fałszerstwami tego minerału.

  Pierwszą część wystawy stanowią trzy gabloty, w których znajdziemy przykłady bursztynu naturalnego, łączonego, prasowanego i modyfikowanego. Dowiemy się, co oferuje bursztynnik klientowi oraz co klient ma prawo wiedzieć kupując bursztyn.

  Sztuczne żywice i tworzywa pogrupowane zostały chronologicznie, od najwcześniej stosowanego szkła, celuloidu, przez żywice fenolowe i fenolowo-aldehydowe, po współcześnie stosowane w jubilerstwie poliestry oraz żywice epoksydowe.

  BURSZTYN W MEDYCYNIE

  300 okazów bursztynu i medykamentów

  Wystawa prezentuje zastosowania bursztynu w medycynie konwencjonalnej, ludowej oraz przemyśle kosmetycznym. Pokaz akcentuje uzdrawiające właściwości szczególnej żywicy, jaką jest bursztyn bałtycki.

  Oprócz wyboru dostępnych w Polsce oraz w innych krajach bursztynowego wybrzeża środków leczniczych i kosmetyków, zasygnalizowane zostaną metody kuracji bursztynem stosowane współcześnie, jak też znane dzięki historykom nauki.

  BURSZTYNOWY ZWIERZYNIEC

  19 fotografii: 100 cm x 70 cm

  Wystawa „Bursztynowy zwierzyniec” prezentuje niezwykłe zdjęcia wykonane przez dwóch entuzjastów makrofotografii – Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego, którzy ulegli czarowi niezwykłego świata inkluzji w bursztynie ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Na fotografiach pojawiają się głównie muchówki, mrówki oraz pająki zatopione w bursztynie w minionych epokach geologicznych.