Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

Marzec – Kwiecień 2019: Nasze fascynacje 2019

wystawa fotografii przyrodniczej

8 marca – 14 kwietnia 2019

Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie zaprasza na wystawę fotografii, która jest wynikiem XVIII  konkursu na Fotografa Roku Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zwieńczeniem konkursu jest ogłoszenie wyników i otwarcie wystawy „Nasze Fascynacje 2019”,  prezentującej nagrodzone prace. W tegorocznej edycji konkursu do rywalizacji stanęło 41 członków okręgu, zgłaszając rekordową liczbę, 1080 fotografii, w dziewięciu kategoriach tematycznych. Jury w składzie Maciej Pietrzak – przewodniczący, Małgorzata Książkiewicz i Karol Woźniakowski, przyznało 51 nagród i Grand Prix. Członkowie Okręgu wybrali również zdjęcie  uhonorowane „Nagrodą Publiczności”.

Tym razem w kategorii „krajobraz” zgłoszono największą liczbę zdjęć wykonanych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jury miało trudny wybór, ponieważ prace reprezentowały  podobnie  wysoki poziom. Licznie i różnorodnie przedstawiały się kategorie „impresje” oraz „kompozycja i forma” świadcząc, iż wielu  autorów posiada umiejętności patrzenia oczami wyobraźni na zjawiska powszechnie występujące w przyrodzie.

Wrażliwość na piękno przyrody i dostrzeganie niewidzialnego, widoczne jest również na fotografiach przedstawiających zwierzęta w kategoriach „ssaki” i „ptaki”, czy „owady i pajęczaki”. Świat roślin zachwyca lekkością i ulotnością, które niełatwo jest uchwycić w kadrze. Natomiast zdjęcia w kategorii „świat w naszych rękach” pokazują wzajemne relacje człowieka i przyrody. Wskazują sposoby ochrony, ale także piętnują przypadki szkodnictwa i dewastacji, co jest obowiązkiem statutowym każdego fotografa przyrody Okręgu Mazowieckiego.

Zwycięzców konkursu i efekty ich pracy w latach 2017/18 można poznać na wystawie prezentowanej w Muzeum Ziemi. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej.

 Małgorzata Bruj

Prezes OM ZPFP

Katalog dostępny jest na stronie http://fotooferta.com.pl

[Best_Wordpress_Gallery id=”82″ gal_title=”Nasze fascynacje 2019″]

Wystawa czynna w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27:

od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00

w niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)

Ceny biletów: normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł