Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

Minerały i skały ozdobne Polski – wystawa objazdowa

W dniach 18 stycznia – 24 lutego 2019 r. w Muzeum im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim prezentowana będzie wystawa objazdowa pt. „Minerały i skały ozdobne Polski”, której otwarcie odbyło się w dniu 18 stycznia. Wernisażowi towarzyszył wykład dr Roksany Maćkowskiej p.o. kierownika Działu Zbiorów Mineralogicznych PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.

Wystawa ma na celu przybliżenie zwiedzającym wiedzy o kamieniach ozdobnych występujących na terenie naszego kraju. Na podstawie odpowiednio dobranych okazów mineralogicznych i petrograficznych, pochodzących ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, przedstawione zostały zagadnienia związane z historią górnictwa, poszukiwaniem, wydobyciem, kolekcjonowaniem oraz współczesnym zastosowaniem kamieni ozdobnych występujących na terenie Polski.

Ekspozycja podzielona jest na kilka bloków tematycznych. Pierwszy z nich dotyczy wiadomości ogólnych na temat minerałów i skał. W dalszej części wystawy przedstawiona została historia wydobycia surowców mineralnych na terenie Polski, począwszy od epoki kamienia gładzonego. Zwiedzający wystawę mogą dowiedzieć się także, w jaki sposób samemu można poszukiwać minerałów i skał. Na jednej z plansz zawarte zostały wskazówki oraz informacje praktyczne dla poszukiwaczy skarbów ziemi. Kolejny blok tematyczny dotyczy poszczególnych grup minerałów najczęściej występujących na terenie Polski. Omówione zostały minerały o barwie zielonej oraz należące do grupy krzemionki. Do najciekawszych zielonych kamieni należą chryzopraz i nefryt. Natomiast w skład bardzo licznej grupy krzemionki wchodzą różne odmiany barwne kwarcu (m.in. fioletowy ametyst, żółty cytryn, czarny morion i bezbarwny kryształ górski), chalcedonu (agat, karneol), opal oraz skały krzemionkowe (krzemień, jaspis). W tej części wystawy podano informacje o właściwościach prezentowanych minerałów oraz ich zastosowaniu. Na zakończenie przedstawione zostały najsłynniejsze polskie stanowiska mineralogiczne takie jak Nowy Kościół, Wilcza Poręba czy Lubiechowa. Mamy nadzieję, że nasza wystawa wzbudzi Państwa zainteresowanie.

dr Roksana Maćkowska

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”81″ gal_title=”Minerały – wystawa objazdowa w Tomaszowie Mazowieckim”]

Wykonanie plansz (wraz z tekstem) – mgr Wojciech Macioszczyk

Fotografie – mgr Krzysztof Maliszewski

Realizacja wystawy: dr Roksana Maćkowska, mgr Krzysztof Maliszewski, mgr Wojciech Macioszczyk, mgr Adam Pieliński, Monika Małkiewicz

Aranżacja: dr Roksana Maćkowska, mgr Adam Pieliński