Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

77. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ślady krwi zachowane na marmurowej posadzce schodów w budynku dawnej „Willi Pniewskiego” przy Al. Na Skarpie 27, gdzie znajduje się obecnie siedziba PAN Muzeum Ziemi, są niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju miejscem pamięci z okresu Powstania Warszawskiego w 1944 r.

Cytujemy fragment z książki Adama Borkiewicza „Powstanie Warszawskie 1944”:

„…….W południe nastąpiło natarcie oddziałów niemieckich z dwoma czołgami* spod Sejmu wzdłuż Alei Na Skarpie. Słaba placówka plutonu „Torpeda” umieszczona w domu arch. Pniewskiego pod nr 27 stawiała dzielny opór, uszkadzając jeden czołg pociskiem z „piata”, lecz wkrótce została otoczona. Nieprzyjaciel rozpoczął szturm, rzucając przez okna domu granaty ręczne.

Został ranny dowódca placówki sierż. Łata. Wzdłuż całej skarpy, częściowo zadrzewionej i w wąwozach wrzała walka. Niemcy atakowali również powstańców w domu Poselstwa Chińskiego przy ulicy Krętej nr 1 i placówkę na ulicy Pułkownika Nullo.

Dopiero ogień kompani kpt. Redy z gmachu YMCA przy ulicy Konopnickiej, rażąc skutecznie Niemców z boku, zmusił ich do odwrotu ze stratami. Walka ta trwała do zmierzchu. Wieczorem kilku pozostałych żołnierzy z „Torpedy” zluzował pluton por. Topora…..”.

*działo szturmowe StuG 40 Ausf.G


Więcej informacji: HISTORIA BUDYNKÓW

PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27

Godziny otwarcia:

od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00

w niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)

Ceny biletów: normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł