Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/ARCHITEKCI I URBANIŚCI WARSZAWY XX WIEKU W WILLI PNIEWSKICH

/14.12.2023 / BARBARA PNIEWSKA

Toreutyka erotyczna – wyimki z życia i twórczości Barbary Pniewskiej

/spotkanie z Klarą Czerniewską-Andryszczyk

Zapraszamy na ostatnie w 2023 roku spotkanie z cyklu „Architekci i urbaniści Warszawy XX wieku w willi Bohdana Pniewskiego”.

O Barbarze Pniewskiej wiadomo niewiele. Jak wiele osób wchodzących w dorosłe życie w powojennej Polsce, zmieniała uczelnie, daty urodzenia, wreszcie – miejsca zamieszkania. Córka Bohdana i Jadwigi Pniewskich wychowywała się w Willi na Skarpie, ale nie zostawiła po sobie pamiątek. Karierę artystyczną rozwijała najpierw w Warszawie,   wystawiając w latach 60. XX wieku w promującej awangardowe malarstwo Galerii Krzywe Koło i dekorując – m.in. z Hanną i Gabrielem Rechowiczami – budynki projektu ojca.

W Londynie i Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrowała w połowie lat 60., jej prace metaloplastyczne zyskały uznanie prywatnych kolekcjonerów. Na podstawie dostępnych przykładów prac, postaramy się przybliżyć twórczość artystyczną i projektową tej intrygującej artystki.

Klara Czerniewska-Andryszczyk: Historyczka sztuki i badaczka. Współkuratorka wystaw sztuki i designu, m.in. „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz” w Muzeum Woli (2021, z Ewą Perlińską-Kobierzyńską), „Cadavre exquis. An anatomy of Utopia” w pawilonie polskim na I Biennale Designu w Londynie (2016, z Marią Jeglińską) oraz festiwalu „Warszawa w budowie – Miasto artystów” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (2014, z Tomaszem Fudalą). Kuratorka wystawy Polish Design Stories prezentowanej na Vienna Design Week oraz w Muzeum Miasta Łodzi (2015). Autorka książki „Gaber i Pani Fantazja” poświęconej artystom-plastykom Hannie i Gabrielowi Rechowiczom (2012).

Pisze, redaguje i tłumaczy teksty o sztuce, projektowaniu i tematyce miejskiej, jest także autorką wywiadów i esejów. Współtwórczyni książki poświęconej Alinie Scholtz, która ukazała się na przełomie 2021/22 roku nakładem Muzeum Warszawy. W 2020 roku była stypendystką Miasta Stołecznego Warszawy.

/ARCHITEKCI I URBANIŚCI W WILLI BOHDANA PNIEWSKIEGO

14.12.2023, godz. 17:00

PAN Muzeum Ziemi w Warszawie

al. Na Skarpie 27

wstęp wolny

Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest @KGHM to my