Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/BOTANICZNE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” /9.09.2023

/NARODOWE CZYTANIE
/BOTANICZNE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”
/9.09.2023, godz. 13.00-14.30

Botaniczne czytanie „Nad Niemnem” to propozycja performatywnego odczytania opisów przyrody autorstwa Elizy Orzeszkowej. Chociaż fragmenty te są czasem niedoceniane przez czytelników, w istocie są niezwykłym skarbem i przyrodniczo-artystyczną dokumentacją. Odkryjemy na nowo piękno tekstów i obejrzymy niesamowite, mikroskopijne dzieła sztuki wykonane przez Naturę, czyli nasiona i owoce roślin wymienianych przez Pisarkę. Uczestnicy spotkania otrzymają także mieszankę nasion do samodzielnego wysiania łąki kwietnej inspirowanej powieścią „Nad Niemnem”.

W wydarzeniu mogą uczestniczyć starsi i młodsi.

Wydarzenie współtworzą PAN Muzeum Ziemi, Radio Uziemienie (w składzie Agnieszka Cieszanowska i Anna Jurigielewicz, Jurdzi) oraz Fundacja Łąka.

Radio Uziemienie to niezależne, kolektywne słuchowisko, które eksploruje ścieżki prowadzące do naprawy społecznej, ekologicznej regeneracji i radykalnego dobrostanu. Kolektyw został założony w 2020 roku i tworzą go Agnieszka Cieszanowska, Anna Jurgielewicz (znana również jako Jurdzi), Witek Dąbrowski oraz Marek Głogowski. Poprzez tekst, głos, ruch i dźwięk tworzymy przestrzeń wspólnego słuchania i współistnienia w obliczu kryzysu. Chcemy zapraszać do głębokiego słuchania, podążania za obrazami, dźwiękami i zapachami świata ludzkiego i tego co poza nim.
https://www.instagram.com/radio.uziemienie/

Fundacja Łąka – założona w Warszawie w 2014 r. organizacja, której celem jest wspomaganie różnorodności biologicznej w miastach za pomocą wprowadzania do ich przestrzeni łąk kwietnych. Jako pierwsza zakładała miejskie łąki kwietne na dużą skalę, współpracując z m.in. Warszawą, Krakowem, Wrocławiem i Białymstokiem. Obecnie prowadzi eksperckie doradztwo związane z zakładaniem łąk kwietnych, edukację przyrodniczą dzieci i dorosłych, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw i badania nad ekosystemowymi właściwościami łąk kwietnych.
https://laka.org.pl/

W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie odbędzie się w plenerze.

/BOTANICZNE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”
/9.09.2023, godz. 13.00-14.30
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja Na Skarpie 20/26 i 27
/wstęp wolny

Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM Polska Miedź (https://www.facebook.com/kghmtomy)