Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

Bursztyn i skarby w nim ukryte

30 maja 2017 roku w Stacji Naukowej PAN w Paryżu otwarta została wystawa fotografii prof. Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego pt.: „L’ambre et ses trésors”  – „Bursztyn i skarby w nim ukryte”. Jej motywem przewodnim są inkluzje zwierzęce zatopione w bursztynie bałtyckim, ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Magiczne oko aparatu fotograficznego w rękach autorów przedstawiło inkluzje jako obiekty artystyczne, odkrywające swoje unikatowe piękno w obiektywie. Fotografiom towarzyszą oryginalne okazy bursztynu bałtyckiego – od form naturalnych, poprzez inkluzje zwierzęce, do końcowego etapu, czyli wykorzystania sukcynitu przez człowieka.

Wernisaż wystawy połączony był z wieczorem naukowym, w trakcie którego goście mogli zapoznać się z historią i zbiorami Muzeum Ziemi, a także dowiedzieć się jak powstał bursztyn, jakie miał właściwości, jak znalazły się w nim inkluzje zwierzęce oraz roślinne i wreszcie jaką rolę odgrywał on przez wieki w życiu człowieka.

[Best_Wordpress_Gallery id=”8″ gal_title=”Wystawa Bursztyn i skarby w nim ukryte”]

Podczas wizyty w Paryżu pracownicy Muzeum Ziemi przeprowadzili także lekcje dotyczące bursztynu w Szkole Polskiej w Paryżu, której tradycje sięgają aż 1842 roku. Zajęcia odbywały się w ramach „Dni młodego naukowca”, a w ich trakcie dzieci miały okazję wziąć udział w ciekawych doświadczeniach pokazujących naturalne właściwości bursztynu.

Wystawa „L’ambre et ses trésors” będzie prezentowana do końca września w Stacji Naukowej PAN w Paryżu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”7″ gal_title=”Zajęcia w ramach Dni młodego naukowca””]