Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/FERIE W MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE / 13 LUTEGO – 26 LUTEGO 2023

ZWIERZAKI W SZTUCE EPOKI LODOWCOWEJ

WARSZTATY ZIMOWE 

Epoka lodowcowa była takim czasem w dziejach Ziemi, kiedy naszą planetę zamieszkiwały wielkie ssaki: mamuty, nosorożce, konie, bizony stepowe, jelenie olbrzymie oraz drapieżniki, takie jak lwy i hieny. Zwierzęta te żyły także na terenie obecnej Polski o czym świadczą ich kostne szczątki znajdywane w osadach plejstocenu. W tym samym czasie, co megafauna, Europę zamieszkiwali już nasi przodkowie i mieli bezpośrednią styczność z tymi zwierzętami. Były dla nich źródłem pożywienia, skór i innych surowców, a także obiektami fascynacji o czym świadczyć mogą malowidła wykonane niemal 40 tysięcy lat temu na ścianach  jaskiń. Te naskalne malowidła dostarczają nam dodatkowej wiedzy o ich wyglądzie.

W czasie zajęć zapoznamy się z bogactwem plejstoceńskiej megafauny na podstawie naskalnej sztuki, jaką pozostawili po sobie nasi odlegli przodkowie. W ramach części warsztatowej, zadaniem dzieci będzie namalowanie na dużym rulonie papieru swoich własnych przedstawień wielkich ssaków epoki lodowcowej. Do pomocy dostępne będą szablony. Gotowe dzieło będzie można zabrać do szkoły i zawiesić na honorowym miejscu. Ponadto, zadaniem dzieci będzie odkopanie z piasku miniaturowych kopii kości mamuta włochatego i złożenie ich w kompletny szkielet. Będzie również istniała możliwość wycięcia, złożenia i sklejenia kartonowego modelu mamuta, którego następnie trzeba będzie przyodziać w ciepłe futerko z włóczki. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł zabrać takiego włochatego przyjaciela ze sobą do domu.

Czas trwania:

Część lekcyjna: ok. 20 min.

Część warsztatowa: 1 h 10 min.

Czas łącznie: 1 h 30 min.

Wiek uczestników:

kl. 1 – 5 szk. podstawowej.

Dla kogo:

Grupy zorganizowane: 20-25 os.

Uczestnicy indywidualni: mogą zapisywać się przez całe ferie (zostaną dołączeni do grupy) bądź w terminie specjalnym 17.02. i 24.02.2023 (min. 8 osób).

Zapisy od 19.01.2023

Tel. 22 629 74 79 w. 203