Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/FIZYK W JASKINI ŚWIATÓW /PROMOCJA KSIĄŻKI /CZWARTEK, 30.03.2023

„Fizyka nie jest nauką tajemną, ale potrzebne do jej zgłębienia narzędzia matematyczne utrudniają laikom zrozumienie, czym zajmują się dzisiaj fizycy. Wybitny uczony, profesor Krzysztof Meissner, zgodził się na serię rozmów z humanistą [Jerzym Sosnowskim], którego intryguje świat, jaki wyłonił się z odkryć naukowych ostatnich 120 lat”. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu promującym najnowszą książkę Wydawnictwa Więź, w którym profesor Krzysztof Meissner oraz Jerzy Sosnowski nie tylko opowiedzą o procesie twórczym oraz trudach rozmowy między umysłem ścisłym a humanistycznym, ale również zdradzą co nieco z perypetii „Fizyka w jaskini światów”, wspominając m.in. o teorii względności Einsteina, dziwacznych właściwościach kwantów, o przeszłości i przyszłości Wszechświata, i o tym, jakie skutki mają wyniki badań dla kwestii światopoglądowych. 

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 30 marca 2023 r., o godz. 17:00 w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja Na Skarpie 27.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki z rabatem 40%. 

Wstęp wolny. 

Fizyka nie jest nauką tajemną. Promocja książki „Fizyk w jaskini światów”

Spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem oraz Jerzym Sosnowskim
czwartek, 30.03.2023 r., godz. 17:00
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Aleja na Skarpie 27
wstęp wolny

www.mz.pan.pl

— 

Prof. Krzysztof Meissner – zawodowo związany z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych, teorią grawitacji i kosmologią. Współpracował z twórcą teorii strun Gabriele Veneziano z CERN w Genewie, gdzie przez wiele lat był profesorem wizytującym. Współpracuje z laureatem Nagrody Nobla Rogerem Penrose’em z Oxfordu i Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie. Przez wiele lat był przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie. Jest rzecznikiem eksperymentu OSQAR w CERN-ie.

Jerzy Sosnowski – publicysta, pisarz, eseista. Z wykształcenia historyk literatury, przez wiele lat był dziennikarzem radiowej „Trójki”. Obecnie nauczyciel w Autorskim Liceum Ogólnokształcącym nr 42 w Warszawie i dziennikarz internetowego Radia Nowy Świat. Członek redakcji kwartalnika „Więź” oraz Zespołu Laboratorium „Więzi”. Współpracownik Uniwersytetu SWPS. Autor m.in. książek: „Śmierć czarownicy!”, „Apokryf Agłai”, „Wielościan”, „Prąd zatokowy”, „Ach”, „Tak to ten”, „Instalacja Idziego”, „Spotkamy się w Honolulu”, „Wszystko zależy od przyimka”, „Co Bóg zrobił szympansom”, „Sen sów”, „Fafarułej czyli pastylki z pomarańczy”. Laureat Nagrody Tischnera w roku 2016. Ostatnio nakładem Wydawnictwa Więź ukazał się jego wywiad rzeka z Krzysztofem Meissnerem „Fizyk w jaskini światów”. Mieszka w Warszawie.

Link do książki: https://wiez.pl/wydawnictwo/ksiazki/fizyk-w-jaskini-swiatow/