Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/GEOLOGIA SPOTYKA SZTUKĘ /WBASK i MIKOŁAJ SZPACZYŃSKI /24.05.23

Autor zdjęcia: Mikołaj Szpaczyński

Pracownia Badań Artystycznych WBASK zaprasza na spotkanie w Muzeum Ziemi z artystą Mikołajem Szpaczyńskim w dniu 24.05 w godzinach 14.30-17.00.

Od 2019 roku artysta realizuje projekt „Ciąg dalszy” w ramach którego odkopuje jaskinię w okolicy swojego domu w Jaworznie. Kilka milionów lat temu jaskinia ta została doszczętnie pogrzebana przez osady gliniaste. Szpaczyński odsłania jej przestrzeń po raz pierwszy dla ludzkich oczu. W ramach spotkania artysta opowie o kopaniu, relacji z jaskinią i tworzeniu się podziemnego ekosystemu, a także wykona performens – odtworzy kształt swojej jaskini własnym ciałem, pokonując jej krętą i ciasną drogę z pamięci.

Spotkanie jest częścią semestralnego projektu badawczego realizowanego przez studentki Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich w ramach pracowni Badań Artystycznych.

Podsumowanie projektu i otwarcie wystawy studentek WBASK odbędzie się w czerwcu w Muzeum Ziemi, więcej informacji wkrótce. Zapraszamy serdecznie!

Mikołaj Szpaczyński (ur. 1989)

Artysta wizualny, absolwent malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2017), obecnie doktorant na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się filmem, rzeźbą i działaniami w przestrzeni. Jego prace są zapisem doświadczania przyrody poprzez własne ciało. Częstym motywem powracającym jest upadek, poddawanie się przyrodzie, sile grawitacji. Laureat wyróżnień w konkursie Młode Wilki (2016), oraz w 13 Konkursie Gepperta (2020). Uczestnik 13 edycji festiwalu Narracje (2022). Autor wystaw indywidualnych: „Uziemienie” w galerii Szarej w Katowicach (2017), „Bez ustanku” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie (2019), „Ciąg Dalszy” w BWA w Katowicach (2021), „Bajka” w BWA w Bydgoszczy (2022).

24.05.2023, godz. 14.30-17.00
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Aleja Na Skarpie 27
Partnerem projektów edukacyjnych PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my.