Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/MEDYTACJA W INTENCJI POKOJU /NARODZINY KOLORÓW / BEATA KONARSKA

Zasiewam Miłość
Wsadzam w wilgotną glebę ziarno Miłości. Niech rośnie.
Niech wbija się korzeniami coraz głębiej i rozrasta.
Niech wyrośnie drzewo Miłości.
Niech kwitną na nim kwiaty Miłości.
Niech wiatr przenosi pyłki Miłości.
Niech pszczoły zapylają Miłością.
Niech rodzą się nowe Miłości.

Jak odnaleźć się wobec rozdzierającego dramatu niewinnych ofiar po obu stronach konfliktu na
Bliskim Wschodzie, znieczuleni wojną trwającą od ponad półtora roku za naszą wschodnią
granicą, czy słysząc o kolejnych osobach ginących w lasach czy morzach podczas ucieczki w
poszukiwaniu bezpiecznego świata. Ta sytuacja nie daje spokoju nawet dalekim świadkom. Już
sama narracja wokół wojen jest pełna przemocy. Ogarnia mnie pustka i niemoc, bo te konflikty są
często tak trudne, że samo opowiedzenie się po stronie ofiar jest powodem do aktów nienawiści.
”Widzę, jak umierają ludzie w Izraelu i jak umierają ludzie w Gazie i pęka mi serce” – dodaj taki
post, a rozerwą cię na strzępy z obu stron” – Etgar Keret

Ucieczka z tego świata pełnego przemocy do przestrzeni Muzeum Ziemi, gdzie można schować się w otoczeniu niezwykłych bytów, będących milczącymi świadkami transformacji Ziemi od pradawnych czasów – minerałów, skał, meteorytów, kości prazwierząt, czaszki i poroża Jelenia Olbrzymiego, który żył tysiące lat temu, a teraz majestatycznie spogląda pustymi oczodołami na muzealną salę – dają wytchnienie i uziemienie. W tej przestrzeni, w której skumulowana jest energia cykliczności, narodzin i śmierci, jest jakaś uzdrawiająca moc. Dlatego tu właśnie chciałabym zaprosić Was do wspólnej medytacji w intencji pokoju. Sylaba OM jest również prastarym dźwiękiem. Podobno jest dźwiękiem początku wszechświata. W hinduizmie to święta sylaba, sylaba nasienie. Poznałam sylabę OM na praktyce jogi parę lat temu i rozwijała się we mnie powoli. Jej brzmienie, w szczególności, kiedy intonowane jest przez wiele osób zaczyna mieć wielką moc. Powstaje uzdrawiającą muzyka. Bardzo odczuwalna w gardle, sercu i czaszce. Ciało staje się wtedy jak katedra gotycka, w której dźwięk roznosi się we wszystkich kierunkach i rozbrzmiewa ciszą. Nie wiadomo, gdzie jest jego źródło. Wibracja Om płynie jak oczyszczająca fala, wewnątrz i
na zewnątrz. Zasiejmy nią Miłość właśnie.

Zapraszam Was do wspólnej medytacji OM w intencji pokoju w przestrzeni mojej wystawy „Narodziny Kolorów”, w sobotę 25 listopada, od godziny 14.00 do około 15.00. Zapraszam z własną matą lub kocem – będziemy siedzieć na podłodze w kręgu.
Beata Konarska
•••
Od 14 września w Białym Pałacyku Branickich trwa wystawa doktorska Beaty Konarskiej pt. „Narodziny Kolorów”. W ramach wystawy artystka eksploruje duchową cielesność, połączenie z własnym ciałem, przepływy energii, emocji oraz inne niezgłębione zasoby, które ciało w swojej wielowymiarowości i różnych aspektach nam daje. Archetypowymi bohaterami tych podróży są kolory. (…) „Narodziny Kolorów” są etapem mojego życia i twórczości, w którym to właśnie kolory nadawały sensy, pomagały zrozumieć skomplikowany proces życia, opisywały stany
świadomości i podświadomości. Ich symbolika i archetypowe znaczenia pozwalały mi zanurzyć się głęboko w jeden wszech-organizm i zrozumieć, że jestem jego elementem w nieustającym procesie umierania i narodzin.“ (…)

Beata Konarska jest współautorką instalacji site-specific stworzonych na zamówienie instytucji publicznych, takich jak „Pegazy” na Placu Krasińskich w Warszawie dla Biblioteki Narodowej, „Koguty” przed Ambasadą Francji, „Dom na Drzewie” dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Obecnie przed budynkiem Muzeum Ziemi znajduje się najnowsza instalacja kinetyczna artystki pt. „Kosmos”.

/Medytacja w intencji pokoju w ramach wystawy „Narodziny Kolorów” / BEATA KONARSKA
/PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja Na Skarpie 20/26
25 listopada (sobota), godzina 14:00-15:00
***
Promotorzy pracy doktorskiej: Profesor Dorota Folga Januszewska, Profesor Paweł Nowak
Partnerzy: Sony
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my
Patroni: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, WIMCAA Foundation
Patroni medialni: Label Magazine, K MAG