Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI

/Medytacja w ramach wystawy „Narodziny Kolorów”
/BEATA KONARSKA

/PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja Na Skarpie 20/26

16 grudnia (sobota), godzina 11:00-13:00

„Podróż do wnętrza Ziemi” – praktyka medytacji w ruchu, kolorze i dźwięku jako element wystawy „Narodziny Kolorów”.
Podróż do wnętrza ziemi jest metaforą podróży do wnętrza siebie. Jesteśmy jak ziemia, która bywa żyzna, urodzajna, innym razem jest sucha, jałowa, zawsze połączona z zewnętrzem, wystawiona na wpływ pogody, klimatu, otoczenia, jego pozytywnych lub destrukcyjnych działań, w nieustannym cyklu narodzin i śmierci. Ta ziemia to nasz dom. Nasze ciało.
Chciałabym zaprosić Was w podróż przez ziemię – ciało. W praktyce sekwencji ruchowych z pogranicza jogi, intuicyjnego poruszania się i medytacji będziemy je obserwować, odczuwać, poznawać, uczyć się jego reakcji, reagować na jego potrzeby, eksplorować miejsca nieznane, zasilać potrzebujące, rozluźniać napięte. Następnie zanurzymy się w oddziaływanie fal kolorów i dźwięków, wchodząc w przestrzeń muzeum w poszukiwaniu własnej drogi odczuwania kolorów. Zapraszam z matą, w wygodnym stroju umożliwiającym swobodne poruszanie się. Będziemy praktykować boso. Spotkanie potrwa około dwóch godzin.
Prowadząca: Beata Konarska

Beata Konarska jest współautorką instalacji site-specific stworzonych na zamówienie instytucji publicznych, takich jak „Pegazy” na Placu Krasińskich w Warszawie dla Biblioteki Narodowej, „Koguty” przed Ambasadą Francji, „Dom na Drzewie” dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Od 14 września do 26 listopada w Białym Pałacyku Branickich trwa wystawa doktorska artystki pt. „Narodziny Kolorów”. W ramach wystawy artystka eksploruje duchową cielesność, połączenie z własnym ciałem, przepływy energii, emocji oraz inne niezgłębione zasoby, które ciało w swojej wielowymiarowości i różnych aspektach nam daje. Archetypowymi bohaterami tych podróży są kolory. (…) „Narodziny Kolorów” są etapem mojego życia i twórczości, w którym to właśnie kolory nadawały sensy, pomagały zrozumieć skomplikowany proces życia, opisywały stany świadomości i podświadomości. Ich symbolika i archetypowe znaczenia pozwalały mi zanurzyć się głęboko w jeden wszech-organizm i zrozumieć, że jestem jego elementem w nieustającym procesie umierania i narodzin.“ (…)

Wystawa ma charakter arteterapeutyczny.
/„PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI” W RAMACH WYSTAWY „NARODZINY KOLORÓW” / BEATA KONARSKA
/PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja Na Skarpie 20/26
28 października (sobota), godzina 11:00-13:00
Zapisy: tel. (22) 629 74 79 / 530 271 484
wstęp bezpłatny
***
Promotorzy pracy doktorskiej: Profesor Dorota Folga Januszewska, Profesor Paweł Nowak
Partnerzy: Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my, SONY
Patroni: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ZAiKS, WIMCAA Foundation
Patroni medialni: magazyn KMAG, magazyn LABEL