Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/NARODZINY KOLORÓW /BEATA KONARSKA /WERNISAŻ /14.09.2023

NARODZINY KOLORÓW / BEATA KONARSKA
/WERNISAŻ / 14.09.2023 / 18.00

Zapraszamy na wernisaż wystawy nieoczywistej w nieoczywistych przestrzeniach białego pałacyku Branickich – ekspozycji museum-specific. Wystawa „Narodziny Kolorów” jest pracą doktorską realizowaną w ramach studiów doktoranckich przez Beatę Konarską – malarkę, autorkę instalacji w przestrzeni publicznej oraz realizacji z pogranicza urban artu. Artystka w 1999 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Przestrzeń Malarska na Wydziale Sztuki Mediów. Jak pisze Beata Konarska o ekspozycji w Muzeum Ziemi: „Wybór Muzeum Ziemi jako przestrzeni, w której odbędzie się wystawa nie jest przypadkowy. Bardzo istotny jest dla mnie aspekt genius loci – kontekst miejsca, jego energia i przede wszystkim eksponaty Muzeum Ziemi, które w tym przypadku będą naturalnym dopełnieniem wystawy. Energia zawarta w kamieniach, skałach, minerałach oraz ich kolorystyka bezpośrednio wiążą się z moją pracą. To między innymi z minerałów właśnie pozyskiwane były pierwsze kolory. (…) Narodziny Kolorów są etapem mojego życia i twórczości, w którym to właśnie kolory nadawały sensy, pomagały zrozumieć skomplikowany proces życia, opisywały stany świadomości i podświadomości. Ich symbolika i archetypowe znaczenia pozwalały mi zanurzyć się głęboko w jeden wszech-organizm i zrozumieć, że jestem jego elementem w nieustającym procesie umierania i narodzin. Jestem gotowa, żeby podzielić się tą opowieścią.“

Beata Konarska jest współautorką instalacji site-specific stworzonych na zamówienie instytucji publicznych, takich jak „Pegazy” na Placu Krasińskich w Warszawie dla Biblioteki Narodowej, „Koguty” przed Ambasadą Francji, „Dom na Drzewie” dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Zapraszamy do udziału w wernisażu 14 września 2023 o godz. 18.00, podczas którego odbędzie się performance muzyczno-choreograficzny w wykonaniu Joanny Halszki Sokołowskiej, Aleks Borys, Zosz Chabiery / Muzyka – Joanna Halszka Sokołowska.

/NARODZINY KOLORÓW / BEATA KONARSKA
Promotorzy pracy doktorskiej:
Profesor Dorota Folga Januszewska
Profesor Paweł Nowak

/PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja Na Skarpie 20/26
/wernisaż / 14 września 2023 (czwartek), godzina 18.00
Wystawa potrwa do 26 listopada 2023.

Partnerzy:
Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my
Sony

Patroni: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ZAiKS, WIMCAA Foundation

Patroni medialni: magazyn KMAG, magazyn LABEL

Projekt „Narodziny Kolorów” powstał w ramach stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS oraz przy wsparciu Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asia Art Foundation.