Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

NOWY CYKL WYKŁADÓW | ARCHITEKCI I URBANIŚCI WARSZAWY XX WIEKU | CZWARTEK, 24 LISTOPADA 2022

W czwartek 24 listopada 2022 r. o godz. 17.00 w Warszawie, w budynku przy Alei na Skarpie 27, wzniesionym w XVIII wieku według projektu Szymona Bogumiła Zuga, a przebudowanym w latach 1930-tych na dom własny przez architekta Bohdana Pniewskiego (od 1966 siedziba Muzeum Ziemi PAN) rozpoczniemy cykl spotkań pt. Architekci i urbaniści Warszawy XX wieku w willi Bohdana Pniewskiego ilustrowanym wykładem pt. „Bohdan Pniewski i jego monumentalna Warszawa”, który wygłosi Profesor Marek Czapelski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki „Bohdan Pniewski – warszawski architekt XX wieku”.

 

Niewielu jest dwudziestowiecznych architektów, którzy w równym stopniu jak Bohdan Pniewski wpłynęli na wygląd stolicy. W jego pracowni powstawały projekty ważnych publicznych gmachów, takich jak Sąd Grodzki, Ministerstwo Komunikacji, centrala NBP, czy rozbudowy Sejmu i Teatru Wielkiego. Inne założenia pozostały na papierze, jak Świątynia Opatrzności w Dzielnicy Piłsudskiego i Oś Saska. Na wykładzie spróbujemy zastanowić się nad Pniewskiego wizją Warszawy i tym, jak ją zrealizowano.
 
 Przed spotkaniem, od godziny 16.00 zapraszamy do zwiedzania Willi Pniewskiego – zwłaszcza udostępnionej dla publiczności dawnej biblioteki.
 
Po wykładzie i dyskusji zapraszamy na nieformalne spotkanie przy kawie i herbacie.
Gospodarze spotkania
Anna Piontek
Dyrektor Muzeum Ziemi PAN
&
Profesor Stefan Jackowski