Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

OBLICZA (MUZEUM) ZIEMI

Serdecznie zapraszamy do udziału w nowym cyklu interdyscyplinarnych wykładów „Oblicza (Muzeum) Ziemi”. W tym roku towarzyszy nam dr hab. Łukasz Kruszewski, prof. Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. 

Najbliższy wykład będzie specjalny, ze względu na jego powiązania tematyczne z aktualnie trwającą  w Muzeum Ziemi wystawą czasową – Lapis Mundi. 

Czwartek 3.11.2022 o godz. 17:00 w PAN Muzeum Ziemi. 

„Agaty i ich tajemnice”

Dla jednych zwykły kwarc, dla innych – całe życie, bo choć agat to faktycznie odmiana powszechnego w przyrodzie kwarcu, to ilość motywów i rysunków jakie w agatach możemy oglądać to istnie dzieło sztuki. Naturalne. Jednak, choć badany od lat 70. XVIII wieku, przy dostępności coraz to lepszych i wysokorozdzielczych urządzeń badawczych, niektóre fakty na temat jego genezy wciąż pozostają niewyjaśnione. Ostatnie 40 lat dynamicznego rozwoju nauk geologicznych i chemicznych uchyliły nieco rąbka tajemnicy i tymi tajemnicami chcemy się podzielić w ramach najbliższego wykładu.

Wykład będzie transmitowany on-line. 

Wstęp wolny!

 

Kolejne wykłady w cyklu 2022/2023 

8.12.2022 „Minerały nie z tego świata”

19.01.2023 „Nowe Minerały: najciekawsze odkrycia mineralogiczne ostatnich lat”

9.03.2023  „Radionuklidy w środowisku naturalnym”

13.04.2023 „Hałdy – śląskie wulkany”

11.05.2023 „Archeologia spotyka geologię… Czyli o tym, jak naukowcy z różnych biegunów wiedzy łączą siły, aby zgłębić tajemnice dawnych ludów”

Zapraszamy!