Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/ODKRYJ KOLORY, CZYLI BARWY ZAKLĘTE W KAMIENIU / 15.10 / WARSZTATY

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszymi warsztatami „Odkryj kolory…”, zorganizowanymi w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nauki, ogłaszamy dodatkowy termin dla uczestników indywidualnych. Zapraszamy do willi Pniewskiego, gdzie 15 października ponownie ujawnimy sekrety barwnego świata minerałów oraz własnoręcznie wykonamy farby z naturalnych składników.

Zajęcia rozpoczną się omówieniem naturalnych barwników stosowanych historycznie w produkcji farb. Uczestnicy zapoznają się z historią farb i dawnymi sposobami ich wytwarzania. Dowiedzą się, w jaki sposób – przed wprowadzeniem pigmentów syntetycznych – ludzkość pozyskiwała pigmenty z pomocą świata zwierząt i roślin. Głównym tematem spotkania będą barwniki pochodzenia mineralnego, wytwarzane z różnokolorowych minerałów – takich jak hematyt czy goethyt, a także malachit i azuryt. Poznamy również pierwsze, znane ludzkości przykłady wykorzystania barwników w malarstwie jaskiniowym, a także zdrowotne aspekty wykorzystania barwników mineralnych.

W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję osobiście zapoznać się z minerałami barwnymi i spróbować wydobyć z nich kolory. Zajmą się także malowaniem, wcześniej przygotowanych, reliefów przedstawiających sceny z życia ludzi i zwierząt w plejstocenie (tzw. epoce lodowcowej). W tym celu, w ramach warsztatów własnoręcznie wykonają farby z naturalnych, wydobytych ze skał, minerałów. Wykorzystają m.in. moździerze kamienne i oleje naturalne. Pomalowane farbami mineralnymi reliefy uczestnicy zabiorą ze sobą.

/ODKRYJ KOLORY, CZYLI BARWY ZAKLĘTE W KAMIENIU
15.10.2023 / godz. 11.00 / WARSZTATY
al. Na Skarpie 27, PAN Muzeum Ziemi
Zapisy: 22 629 74 79

Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my