Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/POWSTANIE WARSZAWSKIE W WILLI PNIEWSKIEGO /63 NOCE / ALEX KŁOŚ /SPOTKANIE AUTORSKIE

/POWSTANIE WARSZAWSKIE W WILLI PNIEWSKIEGO
/63 NOCE / ALEX KŁOŚ /SPOTKANIE AUTORSKIE
/13.09.2023 / GODZ. 17.00

W głównej klatce schodowej Willi Pniewskiego znajduje się wyjątkowe miejsce. To ślady powstańczej krwi i ślady pamięci o Powstaniu Warszawskim. W połowie września 1944 roku, gdy trwały zacięte walki na linii Sejmu i Powiśla, w tym miejscu ranny został nieznany z imienia i nazwiska powstaniec, który z okna willi ostrzeliwał atakujące czołgi niemieckie. Podczas wydarzenia będzie dostępne również stoisko Wydawcy.

13 września 2023 roku upamiętnimy wydarzenia Powstania Warszawskiego w Willi Pniewskiego, zapraszając Was na spotkanie autorskie z Alexem Kłosiem – aktorem, ale i autorem książki „63 noce” (Agencja Wydawnicza Mako Press, 2023), w której w nieoczywisty sposób opowiada o kolejnych dniach Powstania Warszawskiego, splatając historię z naszą teraźniejszością. Spotkanie poprowadzi Hanka Warszawianka. Zapraszamy!

Alex Kłoś tak mówi o swojej książce: „Pisząc >>63 noce<< oparłem się na faktach i autentycznych postaciach. Mój Orzeł to Agaton, czyli Stanisław Michał Jankowski, Legenda Powstania Warszawskiego. Większość opisów walki ulicznej wymyśliłem, ale gdy doszło do wędrówki kanałami, sięgnąłem po oryginalne relacje i na takiej podstawie napisałem swoje partie. Przejścia kanałowe są więc zainspirowane głównie fragmentem autobiograficznej książki Agatona >>Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie: wspomnienia 1939–1946<<. Co do reszty zacytowanych faktów, to pilnowałem się, żeby pisać skąd mój bohater zdobywa kolejną wiedzę na temat Powstania.

W >>63 nocach<< drugim (ale nie mniej ważnym) planem akcji jest współczesna Warszawa. Pojawiają się ludzie z krwi i kości, bo to plan mocno autobiograficzny. W kilku epizodach obsadziłem znajomych. Wystąpili z pełną tego świadomością, autoryzując nasze fikcyjne rozmowy, a napisanie książki o moim życiu zasugerował mi kolega Bartek Sosnowski, za co mu dziękuję!”.

Partnerem projektów PAN Muzeum Ziemi jest KGHM to my

/POWSTANIE WARSZAWSKIE W WILLI PNIEWSKIEGO
/63 NOCE / ALEX KŁOŚ /SPOTKANIE AUTORSKIE
13.09.2023/ 17.00
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Aleja Na Skarpie 27
/wstęp wolny