Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

Styczeń – Luty 2018: Tryptyk wschodni. Chiny, Tybet, Mongolia

Wystawa czynna do 25 lutego 2018

Wystawa fotografii Elżbiety Sęczykowskiej pt. „Tryptyk wschodni. Chiny, Tybet, Mongolia” oraz książka o tym samym tytule to droga przez trzy krainy – Buddy, Konfucjusza i smoka, lamaizmu, taoizmu i szamanizmu… To droga przez wielkie pustynie, najwyższe góry świata, rozległe równiny, wsie i wielkie miasta. To droga do źródeł wielkich rzek, lecz także droga do ludzi, tradycji, obyczaju i religii, do ich wartości, pamięci przodków i wielkiej prawdy o życiu!

Wędrówka przez te jakże odmienne krainy,  pokazała jednocześnie ich spójność przez zamieszkujących je ludzi i istniejące obok siebie te wszystkie religie.  Bo tam, gdzie czczony jest Budda, wyznawany lamaizm, taoizm i myśl konfucjańska, jest także wszak miejsce dla szamanistycznych obrzędów.

Chiny – to długa podróż zasypanymi piaskiem traktami jedwabnego szlaku dzikiej pustyni Takla Makan,  przez Wielki Mur i Zakazane Miasto aż do krętych, południowych wód Lijiang wijących się malowniczo między krasowymi górami prowincji Guangxi. Bo właśnie tam, w niezwykłej bajkowej scenerii, trwają od setek lat połowy z kormoranami, gdzie żywioły przyrody splatają się w szczególne harmonijne współistnienie .

Tybet – to wyprawa do surowej, górzystej, śnieżnej krainy smaganej wiatrami i dręczonej chłodem. Podróż do świata pełnego tajemnic, cudów i duchów. Przepełnionego medytacją ludzi głębokiej wiary, wciąż wędrującymi nomadami, pątnikami zmierzającymi do świętych miejsc i mnichami żyjącymi w ostatnich ocalałych od zagłady klasztorach. Tam to właśnie dokonują się odwieczne misteria zwycięstwa dobra nad złem w dorocznych ceremoniach.

Mongolia – to cudowne i ożywcze doświadczenie piękna oraz bogactwa natury, zachwyt nad spójnością istnienia ludzi stepu i zwierząt, w którym prawa człowieka są równe prawom przyrody. Przenikają się wzajemnie i łączą, by na koniec w szamańskim seansie zjednoczyć się ze światem bogów i demonów.

Elżbieta Sęczykowska

[Best_Wordpress_Gallery id=”30″ gal_title=”Tryptyk Wschodni. Chiny, Tybet, Mongolia”]

Wystawa czynna w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27:

 od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00

w niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)

Ceny biletów: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł

W Muzeum Ziemi istnieje również możliwość zakupu książek Elżbiety Sęczykowskiej:

                                       

Cennik:

„Tybet. W drodze do Kumbum” – 39,90 zł

„Mongolia. W poszukiwaniu szamanów” – 49,90 zł

„Tryptyk Wschodni. Chiny, Tybet, Mongolia” – 49.90 zł