Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

Surowce mineralne Ukrainy

Surowce mineralne Ukrainy

Ukraina posiada niezwykle bogate zasoby surowców mineralnych, takich jak węgiel kamienny, ropa naftowa, rudy żelaza, bursztyn, a także kamienie ozdobne i dekoracyjne. Największe złoża kopalin energetycznych znajdują się w Zagłębiu Donieckim, Lwowsko-Wołyńskim, Naddnieprzańskim oraz Czarnomorsko-Krymskim. Na Przedkarpaciu eksploatowane są sól kamienna i sole potasowe, istotne dla przemysłu chemicznego, natomiast w okolicach Krzywego Rogu prowadzone jest wydobycie rud żelaza.

Ukraina słynnie z cennych surowców jubilerskich, takich jak topaz, beryl, kwarc, bursztyn, jaspis, rodonit, obsydian, agat, granat, a nawet diament. Złoża bursztynu występują w północno-zachodniej części kraju, w tzw. Prypeckim Zagłębiu Bursztynowym (obwody wołyński i rówieński, a także w północna część obwodów żytomierskiego i kijowskiego). Obecnie ich zasobność szacuje się na ok. 135 ton. W rejonie wsi Klesów (okolice Żytomierza) znajduje się drugie co do wielkości w Europie złoże bursztynu. Najbardziej perspektywicznym obszarem pod względem występowania kamieni jubilerskich jest Wołyń, na terenie którego skoncentrowane są znane na całym świecie złoża pegmatytów, z których eksploatuje się wysokiej klasy topazy, beryle, moriony i kryształy górskie.

Obszar Zagłębia Wołyńsko-Podolskiego, leżącego w granicach Ukrainy dostarcza doskonałych surowców skalnych. Występuje tu kilkanaście różnorodnych granitoidów i sjenitów, w tym czerwone po wypolerowaniu, dekoracyjne granity Rapakiwi oraz iryzujące labradoryty barwy niebieskoczarnej i zielonkawej.

Zdjęcia:

  1. Fragment pegmatytu znajdujący się przed wejściem do Muzeum Kamieni Szlachetnych i Ozdobnych w Horoszowie (dawny Wołodarsk Wołyński), w okolicach Żytomierza. Fot. R. Maćkowska
  2. Kryształ morionu, Muzeum Kamieni Szlachetnych i Ozdobnych w Horoszowie. Fot. R. Maćkowska
  3. Beryl „Apostołowie Piotr i Paweł”, Muzeum Kamieni Szlachetnych i Ozdobnych w Horoszowie. Fot. R. Maćkowska
  4. Kryształ topazu. Muzeum Kamieni Szlachetnych i Ozdobnych w Horoszowie. Fot. R. Maćkowska
  5. Bursztyn z Klesowa, Muzeum Przedsiębiorstwa „Ukraiński Bursztyn” w Równem. Fot. R. Maćkowska
  6. Wyroby z bursztynu, Muzeum Kamieni Szlachetnych i Ozdobnych w Horoszowie. Fot. R. Maćkowska
  7. Suknia Miss Ukrainy zdobiona bursztynem, Muzeum Bursztynu w Równem (oddział Rówieńskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego). Fot. R. Maćkowska
  8. Przykłady skał dekoracyjnych Ukrainy, Muzeum Kamieni Szlachetnych i Ozdobnych w Horoszowie. Fot. R. Maćkowska
  9. Słynne stanowisko dokumentacyjne bursztynu nad Jeziorem Czarnobylskim (okolice Kijowa). R. Maćkowska

[Best_Wordpress_Gallery id=”348″ gal_title=”UKRAINA SUROWCE”]

Comments are closed.