Luty 2021: Magiczne chwile (nie)codzienności
Wystawa czasowa |
Wystawa zatytułowana „Magiczne chwile (nie)codzienności” pokazuje moje zainteresowanie i fascynację przyrodą gór południowego pogranicza Polski. Zdjęcia przedstawiają krajobrazy, budowę geologiczną i rzeźbę Sudetów oraz Beskidów. Większość zdjęć wykonałam w Górach Stołowych. Występują tu obok siebie rozmaite skały, wykazujące zróżnicowaną odporność na procesy wietrzenia i erozji. Na fotografiach przedstawione zostały formy skalne, takie jak labirynty (np. Błędne Skały), progi skalne czy pojedyncze skałki w kształcie grzybów.
Zamiłowanie do fotografii rozpoczęło się podczas studiów na wydziale Geologii UW. Aparat fotograficzny towarzyszy mi do dziś podczas wycieczek i plenerów fotograficznych. Od 2009 r. jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. W latach 2016 do 2019 miałam zaszczyt kierować Okręgiem Mazowieckim ZPFP. Moje zdjęcia były kilkakrotnie nagradzane na organizowanych corocznie konkursach okręgowych na Fotografa Roku ZPFP.
Moje zdjęcia prezentowane były na kilkunastu wystawach zbiorowych, a pierwsza wystawa indywidualna („Z daleka i z bliska”) odbyła się w 2008 r. w Bibliotece Publicznej przy ulicy Ogrodowej w Warszawie.
Po 10 latach mogłam pokazać swoje prace po raz drugi. Tym razem w Siedzibie Fotoklubu RP wystawiono fotografie połączone wspólnym tematem „W Skalnym Teatrze”. Dziękuję Małgorzacie Dołowskiej za pomoc i opiekę.
Zdjęcia z Sudetów powstawały przez ostatnich kilkanaście lat, podczas jesiennych warsztatów fotograficznych organizowanych w miejscowościach położonych w pobliżu granicy polsko-czeskiej. Prowadził je znany fotograf, nauczyciel i przyjaciel Tadeusz, Piotr Prociak. Pomagali mu zwykle: Tomasz Mielech (techniki dawne) i Krzysztof Jurecki (krytyk sztuki). To Oni zachęcili mnie do wystawienia prac, udzielali porad dotyczących trudnej sztuki wyboru i sposobu prezentacji. Efektem jest zbiór fotografii prezentowany obecnie w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.
Małgorzata Bruj
[Best_Wordpress_Gallery id=”315″ gal_title=”Magiczne chwile”]
Wystawa czynna do 17 maja 2021 r. |
od poniedziałku do piątku: 9:00 – 16:00
(ceny biletów: normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł)
w niedziele: 10:00 – 16:00 (WSTĘP WOLNY)
Zapraszamy serdecznie!
Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie
Al. Na Skarpie 20/26 i 27