Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/ŚWIETO STACJI ARCTOWSKIEGO /WYKŁAD /NIEDZIELA, 26/02/23

Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Święta Stacji Arctowskiego, które przygotowujemy w tym roku razem z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN.
Z tej okazji zachęcamy do wysłuchania wykładu Dagmary Bożek, polarniczki, autorki książek o tematyce polarnej, popularyzatorki oraz laureatki licznych nagród literackich. W trakcie wykładu przeniesie nas wstecz, do 26 lutego 1977 roku, kiedy to oficjalnie rozpoczęła funkcjonowanie Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (Antarktyka Zachodnia). Oprócz tego opowiem nam o tym, kim był Henryk Arctowski, dlaczego w okolicy polskiej stacji jest Lodowiec Wandy i szczyt Kasprowy, a także jaka odległość dzieli polską placówkę naukową od kontynentu Antarktydy.
Serdecznie zapraszamy na wykład poświęcony historii jedynej całorocznej polskiej placówki badawczej na Dalekim Południu!
Wykład
Co się wydarzyło 26 lutego 1977 roku?
Dagmara Bożek
Niedziela, 26 lutego 2023 roku
Godz. 16:00
Wstęp wolny
dr Dagmara Bożek: specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji, polarniczka, autorka książek o tematyce polarnej. Uczestniczyła w 35. Wyprawie Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawie Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Pracuje w projektach ogólnopolskich i międzynarodowych, promujących badania w obszarach polarnych. Laureatka Nagrody Magellana 2020 za biografię Ryszarda Czajkowskiego. Na projekt „Polarniczki” poświęcony kobietom pracującym na stacjach polarnych otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalistka konkursu Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Animator”.