Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/ŻEGNAMY /ZMARŁ LESZEK DWORNIK

Z przykrością informujemy, że w wieku 88 lat zmarł Leszek Dwornik, fotografik, były wieloletni pracownik PAN Muzeum Ziemi w Warszawie.

Msza Święta Żałobna odprawiona zostanie w piątek 24 lutego 2023 roku o godzinie 10.30 w kościele pw. Świętego Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie i złożenie trumny do grobu rodzinnego na cmentarzu w Pyrach.

***

We wrześniu 2007 roku, kiedy Leszek Dwornik przechodził na emeryturę, ówczesny Dyrektor Muzeum Ziemi prof. dr Krzysztof J. Jakubowski pożegnał Go słowami: „W trakcie ponad czterdziestu lat współpracy z Muzeum Ziemi, począwszy od 1966 roku, osiągnął Pan znaczące rezultaty w dziedzinie dokumentacji fotograficznej zbiorów muzealnych, fotografii wystawienniczej oraz rejestracji fotograficznej wydarzeń i imprez oświatowych organizowanych przez naszą placówkę. Efekty Pańskiej pracy pozostawiły trwały, autorski ślad w postaci licznych zdjęć reprodukowanych na łamach czasopism naukowych, wydawnictw popularnonaukowych i innych opracowań dokumentacyjnych stanowiących ikonograficzny zapis różnych nurtów działalności Muzeum Ziemi. Za ten trud winniśmy Panu wdzięczność, tym bardziej, że wymagał on niejednokrotnie wiele osobistego wysiłku i twórczej inicjatywy, kompensujących niedostatki wyposażenia technicznego. Doświadczył Pan także skutków przyspieszonych zmian w dziedzinie sztuki fotograficznej od dominanty czarno-białej fotografii analogowej do etapu barwnej fotografii cyfrowej. Cenimy sobie także wysoko Pańską koleżeńską postawę wyrażającą się pomocą i współuczestnictwem w rozmaitych przedsięwzięciach muzealnych wykraczających poza obowiązki służbowe”.

Po przejściu na emeryturę Leszek Dwornik pozostawał w kontakcie z pracownikami PAN Muzeum Ziemi. Zawsze był przyjacielski, życzliwy i odznaczał się poczuciem humoru.

 

Żegnaj Kolego