Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/ARCHITEKCI I URBANIŚCI WARSZAWY XX WIEKU W WILLI BOHDANA PNIEWSKIEGO /WYKŁAD /CZWARTEK, 16.03.2023

Serdecznie zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „Architekci i urbaniści Warszawy XX wieku w Willi Bohdana Pniewskiego”: „Zieleń jako projekt. Warszawa Aliny Scholtz”. Dorobek wybitnej polskiej architektki krajobrazu przybliżą Klara Czerniewska-Andryszczyk oraz Małgorzatą Kuciewicz, współautorki książki „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”. 

Przy herbacie zapraszamy m.in. na projekcję zdjęć Simone De Iacobisa z „Cyklu fotograficznego portretującego historyczną architekturę dedykowaną roślinom wodnym”, zrealizowanego w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy na rok 2022.

Abstrakt

Realizacje światowej pionierki architektury krajobrazu – Aliny Scholtz, współtwórczyni odbudowy Ogrodu Saskiego, założenia Trasy W-Z czy przestrzeni wspólnych w osiedlach projektu Haliny Skibniewskiej – posłużą nam do poznania biografii warszawskiej zieleni. Opowieść dotyczyć będzie także relacji Scholtz z wieloma wybitnymi budowniczymi Warszawy, w tym naszym „gospodarzem” – Bohdanem Pniewskim. 

Gospodarze cyklu

Anna Piontek 

dyrektorka PAN Muzeum Ziemi w Warszawie 

Prof. Stefan Jackowski 

Architekci i urbaniści Warszawy XX wieku w willi Bohdana Pniewskiego 

To cykl wydarzeń, które przypominają twórców XX-wiecznej Warszawy i ślady ich działalności zapisane w przestrzeni naszego miasta. Ślady te mijamy i spotykamy na co dzień w realizacjach urbanistycznych i architektonicznych, a często nie zdajemy sobie sprawy z autorstwa i historii ich powstania. Architekci i urbaniści poprzez przestrzeń miasta oddziałują na nasze zmysły, kształtują nie tylko estetyczne gusta, ale i społeczne interakcje. Warto bliżej poznać ich osobowość i twórczość. 

Spotkania odbywają się w miejscu nieprzypadkowym – w dawnej pracowni jednego ze znakomitych warszawskich architektów – Bohdana Pniewskiego. 

Niegdyś była to przestrzeń wypełniona rajzbretami, dziś służy wystawom Muzeum Ziemi – stanowiąc ślad fascynacji Pniewskiego kamieniem. Niejako w gościnie u Bohdana Pniewskiego, poznamy bohaterów naszych spotkań. 

Większość z nich zapewne znała Pniewskiego – dla jednych był młodszym, dla innych starszym kolegą lub mistrzem. To oni znacząco wpłynęli na kształt Warszawy w XX wieku. 

Mamy nadzieję, że dawna pracownia architektoniczna Pniewskiego i dom Jadwigi oraz Bohdana Pniewskich stanie się przestrzenią spotkań zaproszonych mówców z licznym gronem słuchaczy zainteresowanych współczesną historią przestrzeni Warszawy. Mamy także nadzieję, że każde spotkanie w Willi Pniewskich stanie się nie tylko źródłem wiedzy, ale i sposobnością do dyskusji oraz interdyscyplinarnej integracji środowisk twórczych i naukowych oraz miłośników Warszawy. 

„Architekci i urbaniści Warszawy XX wieku w willi Bohdana Pniewskiego”

„Zieleń jako projekt. Warszawa Aliny Scholtz”

Spotkanie z Klarą Czerniewską-Andryszczyk oraz Małgorzatą Kuciewicz

Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie 

Aleja Na Skarpie 27

czwartek, 16.03.2023, godz. 17:00 

wstęp wolny