
Serdecznie zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „Architekci i urbaniści Warszawy XX wieku w Willi Bohdana Pniewskiego”: „Zieleń jako projekt. Warszawa Aliny Scholtz”. Dorobek wybitnej polskiej architektki krajobrazu przybliżą Klara Czerniewska-Andryszczyk oraz Małgorzatą Kuciewicz, współautorki książki „Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni”.
Przy herbacie zapraszamy m.in. na projekcję zdjęć Simone De Iacobisa z „Cyklu fotograficznego portretującego historyczną architekturę dedykowaną roślinom wodnym”, zrealizowanego w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy na rok 2022.
Abstrakt
Realizacje światowej pionierki architektury krajobrazu – Aliny Scholtz, współtwórczyni odbudowy Ogrodu Saskiego, założenia Trasy W-Z czy przestrzeni wspólnych w osiedlach projektu Haliny Skibniewskiej – posłużą nam do poznania biografii warszawskiej zieleni. Opowieść dotyczyć będzie także relacji Scholtz z wieloma wybitnymi budowniczymi Warszawy, w tym naszym „gospodarzem” – Bohdanem Pniewskim.
Gospodarze cyklu
Anna Piontek
dyrektorka PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Prof. Stefan Jackowski
—
Architekci i urbaniści Warszawy XX wieku w willi Bohdana Pniewskiego
To cykl wydarzeń, które przypominają twórców XX-wiecznej Warszawy i ślady ich działalności zapisane w przestrzeni naszego miasta. Ślady te mijamy i spotykamy na co dzień w realizacjach urbanistycznych i architektonicznych, a często nie zdajemy sobie sprawy z autorstwa i historii ich powstania. Architekci i urbaniści poprzez przestrzeń miasta oddziałują na nasze zmysły, kształtują nie tylko estetyczne gusta, ale i społeczne interakcje. Warto bliżej poznać ich osobowość i twórczość.
Spotkania odbywają się w miejscu nieprzypadkowym – w dawnej pracowni jednego ze znakomitych warszawskich architektów – Bohdana Pniewskiego.
Niegdyś była to przestrzeń wypełniona rajzbretami, dziś służy wystawom Muzeum Ziemi – stanowiąc ślad fascynacji Pniewskiego kamieniem. Niejako w gościnie u Bohdana Pniewskiego, poznamy bohaterów naszych spotkań.
Większość z nich zapewne znała Pniewskiego – dla jednych był młodszym, dla innych starszym kolegą lub mistrzem. To oni znacząco wpłynęli na kształt Warszawy w XX wieku.
Mamy nadzieję, że dawna pracownia architektoniczna Pniewskiego i dom Jadwigi oraz Bohdana Pniewskich stanie się przestrzenią spotkań zaproszonych mówców z licznym gronem słuchaczy zainteresowanych współczesną historią przestrzeni Warszawy. Mamy także nadzieję, że każde spotkanie w Willi Pniewskich stanie się nie tylko źródłem wiedzy, ale i sposobnością do dyskusji oraz interdyscyplinarnej integracji środowisk twórczych i naukowych oraz miłośników Warszawy.
—
„Architekci i urbaniści Warszawy XX wieku w willi Bohdana Pniewskiego”
„Zieleń jako projekt. Warszawa Aliny Scholtz”
Spotkanie z Klarą Czerniewską-Andryszczyk oraz Małgorzatą Kuciewicz
Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie
Aleja Na Skarpie 27
czwartek, 16.03.2023, godz. 17:00
wstęp wolny