Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

NOWY CYKL WYKŁADÓW „OBLICZA (MUZEUM) ZIEMI” | PIERWSZE SPOTKANIE 20.10.2022

Serdecznie zapraszamy do udziału w nowym cyklu interdyscyplinarnych wykładów „Oblicza (Muzeum) Ziemi”. W tym roku towarzyszyć nam będzie dr hab. Łukasz Kruszewski, prof. Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. 

W trakcie spotkań dowiemy się wszystkiego na temat minerałów, ich powstawania czy występowania. Prof. Kruszewski zaprezentuje nam również najważniejsze odkrycia mineralogiczne ostatnich lat, odpowie na pytanie dlaczego warto współpracować z badaczami innych dyscyplin oraz wskaże nam aktywne „wulkany” na Śląsku. Doda również kilka słów o procesie powstawania agatów w specjalnym wykładzie towarzyszącym wystawie czasowej w PAN Muzeum Ziemi „Lapis Mundi”. 

Najbliższy wykład już w czwartek 20.10.2022 o godz. 17:00 w PAN Muzeum Ziemi. 

20.10.2022 godz. 17:00  Minerały: od nano-skarbów z ogona komety do wielotonowych kryształów-olbrzymów

Minerały – czym są, a czym nie są? Czy w zębach i uchu występują minerały? Czy w wodzie mineralnej i szamponie pływają kryształy? Czy lód jest minerałem? Który minerał jest najpospolitszy na Ziemi, a który najrzadszy? Wykład nie tylko odpowie na te pytania, ale także zapozna słuchaczy zarówno z mikroskopijnymi nanokryształami z meteorytów czy nawet z ogona komety, które naukowcy z powodzeniem zatwierdzają jako nowe gatunki mineralne, jak i z wielotonowymi kryształami-olbrzymami, w których można … założyć kamieniołom. Pokażemy też, że nie wszystkie odkrycia dotyczące minerałów są tak spektakularne jak chcieliby to widzieć niektórzy dziennikarze.

Wstęp wolny!

Łukasz Kruszewski – od późnych klas szkoły podstawowej, głównie za sprawą reklamy serii „Skarby Ziemi”, zainteresował się minerałami. Kolekcjonuje je po dzień dzisiejszy i może pochwalić się zgromadzeniem około 40% wszystkich znanych obecnie minerałów. Kolekcjonowanie było główną motywacją do podjęcia przez niego studiów w dziedzinie geologii, którą zaczął w roku 2000, a z tytułami/stopniami magistra i doktora ukończył 10 lat później. Począwszy od roku 2010 pracuje w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, początkowo jako adiunkt, obecnie zaś na stanowisku profesora instytutu. Jest autorem licznych publikacji i odkrywcą wielu minerałów. 

Wykłady w cyklu 2022/2023 

3.11.2022 „Agaty i ich tajemnice”

8.12.2022 „Minerały nie z tego świata”

19.01.2023 „Nowe Minerały: najciekawsze odkrycia mineralogiczne ostatnich lat”

9.03.2023  „Radionuklidy w środowisku naturalnym”

13.04.2023 „Hałdy – śląskie wulkany”

11.05.2023 „Archeologia spotyka geologię… Czyli o tym jak naukowcy z różnych biegunów wiedzy łączą siły, aby zgłębić tajemnice dawnych ludów”

Zapraszamy!