Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

NOC MUZEÓW W MUZEUM ZIEMI

19 maja 2018, 19:00–01:00

METEORYTY – KAMIENIE Z NIEBA

Muzeum Ziemi tradycyjnie od pierwszej edycji Nocy Muzeów przygotowuje na ten niezwykły wieczór coś wyjątkowego. W tym roku serdecznie zapraszamy na wydarzenie specjalne, związane z obchodami 150. rocznicy spadku meteorytu Pułtusk, czyli największego, odnotowanego deszczu meteorytów kamiennych. Wydarzenie to miało miejsce 30 stycznia 1868 roku, około godziny 19. Wówczas niespodziewanie na warszawskim niebie pojawiła się ognista kula, przemieszczająca się z dużą prędkością z południowego zachodu na północny wschód. Po kilku sekundach obiekt oddalił się i rozpadł na świecące fragmenty przypominające iskry. W tym samym czasie mieszkańcy Pułtuska i okolic ujrzeli ognistą kulę, która stawała się coraz jaśniejsza, a potem zgasła. Po chwili ludzie usłyszeli wybuch i serię dźwięków przypominających wystrzały. Następnie do ich uszu dotarły odgłosy uderzeń kamieni o ziemię, dachy oraz o lód na rzece Narwi. Ocenia się, że spadło wówczas około 70 000 meteorytów o łącznej wadze ponad dwóch ton.

Podczas Nocy Muzeów udostępniona zostanie wystawa Meteoryty – kamienie z nieba, na której będzie można obejrzeć kolekcję meteorytów Pułtuskich, w tym największy okaz w zbiorach polskich (drugi co do wielkości na świecie), ważący 8,1 kg.

W programie przewidziano dwa wykłady dr Roksany Maćkowskiej, poświęcone meteorytyce:

♦ 20:00–21:00 – „150. rocznica spadku meteorytu Pułtusk”

♦ 22:15–23:00 – „Współczesne zastosowania meteorytów” (prezentacja zastosowań meteorytów, między innymi w biżuterii, galanterii oraz kosmetykach).

Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi będzie pierwsza prezentacja meteorytu marsjańskiego, znalezionego w Maroku. Cały okaz waży tylko 282,3 g. Muzeum Ziemi dysponuje fragmentem o masie 28 g, jest to największy tego typu meteoryt w zbiorach polskich muzeów.

Równie ciekawym punktem programu będzie międzynarodowa wystawa malarstwa Stowarzyszenia Kampania Artystyczna pt. Beyond Frontiers. Zaprezentowane prace malarskie powstały podczas sympozjum i pleneru w Groningen w Holandii. Inne atrakcje podczas Nocy Muzeów to zwiedzanie wystaw stałych z przewodnikiem: Ziemia w Układzie Słonecznym, Zanim powstał węgiel, Procesy kształtujące oblicze Ziemi, Kamień w życiu człowieka, Z przeszłości geologicznej Ziemi, Bursztyn – Polska i Świat, Wielkie ssaki epoki lodowcowej. Zapraszamy również do obejrzenia cennych kamieni jubilerskich takich, jak diament, szafir, szmaragd i rubin na wystawie Barwny świat minerałów.

Podczas Nocy Muzeów będzie możliwość zakupienia pamiątkowych minerałów, skamieniałości i meteorytów oraz biżuterii z naturalnych kamieni.

 

Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie

Al. Na Skarpie 20/26, 27

Serdecznie zapraszamy!