Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

NIEZWYKŁA NOC W PAN MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

14 maja 2022, sobota, godz. 17:00 – 1:00

Aleja Na Skarpie 20/26 i 27

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest bezpłatny

Jakie tajemnice kryje Noc Muzeów w Muzeum Ziemi PAN? W tym roku specjalnie na tę wyjątkową noc przygotowaliśmy dla Was skarby naszych kolekcji. Odkryjecie muzealne niezwykłe „naj” – największe i najciekawsze okazy z naszych zbiorów. Poznacie tajemnicze krystaliczne szczotki, zobaczycie muszlę największego ślimaka żyjącego współcześnie na świecie, a muzealne ciemności rozświetli dla Was… bursztyn! Tegoroczna Noc Muzeów to czas, w którym w Muzeum Ziemi możemy odkrywać fascynujące zdolności naszej planety – największej artystki. O tym, co kryje Ziemia – w tym o znaleziskach wielkich ssaków z epoki lodowcowej z obszaru Warszawy – opowie sam Gwidon Jakubowski. Ta wyjątkowa noc w muzeach to również pretekst, by spojrzeć… w nocne niebo. Będzie ku temu sposobność podczas dedykowanej najmłodszym bajki o Niezwykłych przygodach metka Mietka. Noc Muzeów to także okazja do pożegnania z – cieszącą się dużym zainteresowaniem – wystawą Z kufra Kapitana oraz spotkania z samym kapitanem Krzysztofem Baranowskim.

Tej nocy bądźcie z nami! Szczególne zaproszenie kierujemy do naszych ukraińskich Przyjaciół, dedykując im specjalne oprowadzanie w języku ukraińskim i ekspozycję Surowce mineralne Ukrainy.

 

 

W PROGRAMIE
Oprowadzania kuratorskie po wystawach stałych i czasowych:

17:00-19:00 – Surowce mineralne Ukrainy – oprowadzanie w języku ukraińskim

18:00 – Meteoryty kamienie z nieba

18:30 – Zanim powstał węgiel, Świat roślin i zmiany klimatu 

19:00 – Wielkie ssaki epoki lodowcowej

19:30 – Bursztyn Polska i świat

20:00 – pożegnanie wystawy Z kufra Kapitana – po wystawie oprowadzi kap. Krzysztof Baranowski

20:30 – Z przeszłości geologicznej Ziemi

21:00 – Wielkie ssaki epoki lodowcowej

21:30 – Procesy kształtujące oblicze Ziemi

22:00 – Kamień w życiu człowieka

W trakcie Nocy Muzeów zobaczycie wystawy paleobotaniczne w nowej aranżacji: Zanim powstał węgiel oraz Świat roślin i zmiany klimatu.

 

17:30 – Niezwykłe przygody metka Mietka – bajka dla dzieci

Gdzieś w odległym kosmosie, w miejscu, do którego my, Ziemianie, nie mamy dostępu, ponieważ podróż tam trwałaby całe ludzkie życie, krążyła wielka planetoida Westa. Na jej powierzchni kwitło życie – rosły bujne lasy, w których mieszkały dziwaczne zwierzęta, o jakich nam się nie śniło. W tej bajecznej krainie żył Mieczysław, który narodził się w wyniku zderzenia planetoidy ze statkiem kosmicznym…

Jeśli chcecie poznać niezwykłe przygody meteorytu o imieniu Mietek, to zapraszamy serdecznie na bajeczną o powieść o godzinie 17:30, a o godzinie 18:00 na oprowadzenie kuratorskie po wystawie Meteoryty – kamienie z nieba.

 

19:00 i 21:00 – spotkanie z Gwidonem Jakubowskim – odkrywcą skamieniałości dinozaurów na Pustyni Gobi

Poznamy niezwykłe znaleziska wielkich ssaków z epoki lodowcowej z obszaru Warszawy, m.in. szczątki kostne słonia leśnego, mamuta, nosorożca włochatego, hieny jaskiniowej i jelenia olbrzymiego.

 

20:00 – spotkanie z kapitanem Krzysztofem Baranowskim

Krzysztof Baranowski – żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, autor archiwalnych fotografii z rejsu dookoła świata prezentowanych na wystawie Z kufra Kapitana. W trakcie spotkania można będzie zakupić książkę z autografem kapitana!

 

Największe skarby Ziemi – unikalny pokaz z muzealnych magazynów

Wśród niezwykłych okazów zaprezentujemy m.in.:

♦ szczotki krystaliczne, które mogą także budzić skojarzenia z sympatycznymi stworzeniami spotykanymi nocą w warszawskich parkach i ogrodach,

♦ muszlę największego ślimaka żyjącego współcześnie na świecie, która osiąga długość do 91 cm,

♦ największą bryłę bursztynu z Borneo w zbiorach Muzeum Ziemi, ważącą ponad 9 kg, która charakteryzuje się silną fluorescencją w świetle ultrafioletowym,

♦ największy okaz liścia palmy znajdujący się w kolekcji Muzeum Ziemi.

[Best_Wordpress_Gallery id=”361″ gal_title=”OKAZY NOC”]

19:00–22:00 – pokaz rozpoznawania minerałów

Podczas pokazu nauczymy się rozpoznawać najczęściej spotykane minerały, takie jak: kwarc, kalcyt, gips, magnetyt, siarka, czy halit (sól kuchenna).

W trakcie Nocy Muzeów w godzinach 17:00–1:00 zapraszamy również do zakupu pięknych minerałów i biżuterii z naturalnych kamieni.

 

Zapraszamy serdecznie!