Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

Spotkanie autorskie

NIEZNISZCZALNY… Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem autorem biografii Bohdana Pniewskiego

 

Pnący się przebudował świątynię masonów i zamieszkał w niej

W czwartek 14 lipca 2022 r., o godz. 18.00 w Warszawie, w budynku przy Alei Na Skarpie 27 – wzniesionym w XVIII wieku według projektu Szymona Bogumiła Zuga, w latach 30. XX wieku przebudowanym na dom własny przez architekta Bohdana Pniewskiego, a od 1966 r. siedzibie Muzeum Ziemi PAN – odbędzie się spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem – autorem biografii Bohdana Pniewskiego NIEZNISZCZALNY. Architekt władzy i salonu.

Rozmowę z Grzegorzem Piątkiem poprowadzi Zygmunt Borawski. Gośćmi specjalnymi wieczoru będą osoby, które osobiście znały Bohdana Pniewskiego. Za zainicjowanie spotkania dziękujemy Stefanowi Jackowskiemu.

Podczas spotkania będzie istniała możliwość zakupienia książki NIEZNISZCZALNY. Architekt władzy i salonu.

Punktem centralnym spotkania stanie się książka, która przybliża życiorys jednego z najważniejszych, a zarazem najbardziej wpływowych, polskich architektów XX wieku. Jego autorski styl stał się znakiem rozpoznawczym realizacji zarówno przedwojennych, jak i powojennych budynków – w tym nierozerwalnie związanych ze strukturami państwa i życiem społecznym (by wymienić Teatr Wielki, gmachy Narodowego Banku Polskiego, Polskiego Radia, Dom Chłopa czy siedzibę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej). Biografia Bohdana Pniewskiego to także pretekst do rozmowy o życiu elit i życiu codziennym w przedwojennej i powojennej Polsce. Nie ma ku temu właściwszej przestrzeni niż miejsce, które było świadkiem życia i działalności Bohdana Pniewskiego – jego dom własny, przy Alei Na Skarpie 27 w Warszawie.

Twórcą projektu zabudowy zespołu pałacowo-ogrodowego, zwanego ogrodami „Na Górze”, był wybitny architekt czasów stanisławowskich Szymon Bogumił Zug (1733–1807), który stworzył w tym miejscu rezydencję ogrodową dla brata króla – księcia Kazimierza Poniatowskiego. Po śmierci tegoż, budynek na zboczu wąwozu mieścił przez pewien czas lożę masońską. W gmachu tym, w 1887 roku, otwarto dla publiczności prywatne Muzeum Zoologiczne, którego powstanie zainicjował Konstanty Branicki. W latach 1935–1938 obiekt został przebudowany przez Bohdana Pniewskiego na dom własny, znany jako „Willa Pniewskiego”. W czasie powstania warszawskiego budynek stanowił ważny punkt oporu powstańców. Świadectwa tych wydarzeń przetrwały w jego architektonicznej substancji. Po wojnie Bohdan Pniewski powrócił do Willi, gdzie żył i pracował do śmierci. W pracowni w Willi Pniewskiego powstały projekty m.in. Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Po przejęciu budynku przez Muzeum Ziemi w 1966 roku został on starannie odrestaurowany pod kierunkiem ucznia i współpracownika Pniewskiego – architekta Władysława Jotkiewicza.

O godzinie 17.30 zapraszamy do udziału w zwiedzaniu Willi Pniewskiego z przewodnikiem

Wstęp wolny.
R.S.V.P. sekretariat@mz.pan.pl
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja Na Skarpie 27 (Willa Pniewskiego)
Aleja Na Skarpie 20/26 i 27, 00-488 Warszawa