Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

/Salon Zaświaty /Orłowska x Roj x Avtomat /18.11.2023 /godz. 18.00

Na warszawskiej skarpie wiślanej, osłonięta starymi drzewami stoi kamienna willa, stworzona dwa wieki temu dla niesfornego księcia, w nie do końca wiadomym celu. To, co wiadomo na pewno to fakt, że było to miejsce spotkań, a to akurat nie zmieniło się ani za czasów jego kolejnych mieszkańców, czy to Branickich, czy Pniewskich, ani i dziś, kiedy willę wypełnia Muzeum Ziemi.

Przed nami ostatni wieczór w salonie Zaświatów. Na najniższym i najstarszym poziomie Willi, gdzie kiedyś mieściła się Loża, spotkanie rozpocznie opowieścią o Zaświatach Katarzyna Roj. Jej wykład przeniesie Was za kurtynę Zaświatów, opowie o ich strukturze, o rudzie darniowej i głębokim czasie. Następnie, w salonie rozbrzmieją dźwięki wytworzone przez Avtomata, jego głos zaś przyprawi nas o dreszcze.

OSOBY DRAMATU

Artystka i Medium
Johanna
Sylwester Młynarz
Matka
Młynarka
Dzieci
Braniccy
Szymon Bogumił Zug
Carski Senator
Hanna Czeczott
Ektoplazma
Pniewscy
Kaziu Poniatowski
Powstaniec
Kogut
Bakteria żelazowa (𝘓𝘦𝘱𝘵𝘰𝘴𝘱𝘪𝘳𝘪𝘭𝘭𝘶𝘮 𝘧𝘦𝘳𝘳𝘪𝘱𝘩𝘪𝘭𝘶𝘮)
Diabeł
Amonit
Likwidator

Wcielenie się w jedną z osób dramatu – mile widziane.

_________________________________

Zaświaty
Anna Orłowska
28 września – 18 listopada 2023

Muzeum Ziemi PAN
Willa Pniewskiego
Na Skarpie 27
Warszawa

2 października – 18 listopada 2023
poniedziałek – piątek: 9:00 – 16:00
niedziela: 10:00 – 16:00

Zaświaty to wejście w głąb własnej historii i relacja z tej zwodniczej podróży. Światy, o których opowiada wystawa, istnieją równolegle, poza ograniczeniami czasu. Przeszłość splata się tu z teraźniejszością, a narracja przypomina wywoływanie duchów domu – kolejnych jego mieszkańców i użytkowników, m.in. architekta Szymona Bogumiła Zuga, carskiego senatora Nikołaja Nikołajewicza Nowosilcewa, rodziny Branickich i Pniewskich, botaniczki Hanny Czeczott. Ich symboliczną obecność wywołują prace Anny Orłowskiej z najnowszego śląskiego cyklu Zaświaty, a także kilka cykli z przeszłości, prezentowanych wraz z minerałami, pigmentami żelaza i obiektami wybranymi przez artystkę z kolekcji Muzeum Ziemi. Anna Orłowska i kuratorka Katarzyna Roj wykorzystują tu intuicyjną metodologię, którą wypracowały wcześniej, tworząc pierwszą prezentację Zaświatów w BWA Wrocław. Zaświaty to wyznaczona przestrzeń, środowisko – w którym umarli i ich historie zostają ulokowane dzięki przywołaniu ich istnienia za pomocą kolażu opowieści i artefaktów.