Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

Luty – Kwiecień 2018: Ziemia-człowiek. Antropopresja w niebiańskich górach

„Ziemia-człowiek. Antropopresja w niebiańskich górach” – tak brzmi tytuł wystawy, która jest efektem projektu studenckiego traktującego o antropopresji na środowisko wysokogórskie Tienszanu w ciągu ostatnich dekad. Tienszan, czyli „niebiańskie góry” (w dosłownym przekładzie z języka chińskiego). Ten system górski przyciąga i fascynuje – nie tylko podróżników, ale również naukowców i kapitalistów, przez co ich pierwotny kształt został zaburzony. Dzięki wyprawie studenci Geologii i Geografii zaobserwowali wcześniejszy, jak i współczesny wpływ człowieka na środowisko naturalne.

Głównym tematem wystawy jest presja człowieka na przyrodę na przykładzie odkrywkowej kopalni złota Kumtor oraz górniczego miasteczka Enilczek.

Kumtor Gold Mine – jedna z największych kopalni złota na świecie. Działania tam prowadzone odbywają się z rozmachem – głębokość wyrobiska sięga 560 m, wysokość bezwzględna 4200 m n.p.m., dlatego w tym specyficznym środowisku następują równie anormalne zjawiska związane z działalnością człowieka – niszczenie potężnego lodowca Davidova.

Enilczek – miasto-widmo, do 1990 roku działała tam głębinowa kopalnia cyny na wysokości dochodzącej do 4000 m n.p.m., dziś opuszczone budynki sprawiają upiorne wrażenie. Pośród monumentalnych bloków i wyciągów szybowych, w niewielkich domach wciąż żyje kilkadziesiąt osób.

Studenci Wydziału Geologii oraz

Geografii i Studiów Regionalnych

Uniwersytetu Warszawskiego

[Best_Wordpress_Gallery id=”32″ gal_title=”Ziemia – człowiek”]

 

Wystawa czynna w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27:

 od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00

w niedziele: 10.00 – 16.00 (wstęp wolny)

Ceny biletów: normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł