Muzeum Ziemi

POLSKA AKADEMIA NAUK MUZEUM ZIEMI W WARSZAWIE

GOTLANDIA – RAUKARY, BAŁTYK, ŚREDNIOWIECZE I BERGMAN: prelekcja i pokaz fotografii

13 maja (niedziela) godz. 16:00
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie

Gotlandia to historyczna kraina w Szwecji położona na 805 wyspach. Gotlandia to też największa z tych wysp – zarazem największa na całym Bałtyku. Wraz z małą, sąsiednią wysepką Fårö stanowią ulubione miejsce wypoczynku Szwedów. Ale przyciągają one też miłośników historii, geografii i fotografii z całego świata.

Visby, stolica gminy i jedyne duże miasto na wyspie, od 1995 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco. Kiedyś był to bogaty port o ogromnym znaczeniu w Europie, dziś historyczna perełka, z zachowanym murem miejskim z 37 wieżami, 200 budynkami kamiennymi rodem ze średniowiecza i ruinami 13 kościołów. Na Gotlandii zwiedzić można blisko 100 średniowiecznych kościołów z bardzo oryginalnymi dekoracjami i wyposażeniem, liczne wiatraki, chaty ze strzechami, osady rybackie, latarnie morskie i inne obiekty historyczne.

Na obu wyspach w kilkunastu miejscach nad morzem znaleźć można natomiast raukary czyli zespoły wapiennych skał o wyjątkowych i intrygujących kształtach uformowanych przez zjawiska krasowe. Raukary reklamują Gotlandię na niezliczonych zdjęciach, pocztówkach, folderach. Zobaczyć można je także w filmach fabularnych i dokumentalnych Ingmara Bergmana, który pokochał Fårö w 1960 roku i zamieszkał na tej wysepce aż do swej śmierci 40 lat później.

W czasie prelekcji zostaną przedstawione najważniejsze atrakcje turystyczne i fotograficzne wysp. Nie zabraknie porad oraz materiałów pomocniczych dla tych, którzy chcieliby się tam wybrać.

Na prelekcję zapraszają Fotokursownia Irka Graffa i Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie:

Al. Na Skarpie 27

WSTĘP WOLNY!

 

Ireneusz Graff
fotograf, nauczyciel, od kilkunastu lat zajmuje się także fotografią przyrodniczą i promuje ją organizując festiwale, wystawy, plenery, spotkania, a także różne szkolenia pod hasłem Fotokursowni.

Prezes Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) w latach 1999-2004, następnie prezes ZPFP i przedstawiciel ZPFP w Radzie Międzynarodowej Federacji Fotografii Przyrodniczej IFWP do 2007 roku, twórca nagradzanych diaporam fotograficznych.

Strona autora: http://fotokursownia.com